magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesto v novembri otvorí pre bezdomovcov útulok
@ Aktuálne -> Verejná správa      Oct 26 2009 - 03:34 GMT
KOŠICE 26. októbra (SITA) – Mesto Košice aj tento rok, podobne ako vlani, pripravuje pre bezdomovcov nocľahárne a útulky, kde môžu prenocovať v mrazivých dňoch. „Tohto roku pripravujeme rovnako ako aj po iné zimy otvorenie núdzovej prechodnej nocľahárne. Po dohode so štatutárnym zástupcom neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život plánujeme podporiť dočasné rozšírenie existujúceho zariadenia pre občanov bez domova v Bernátovciach v okrese Košice-okolie o 50 miest, takže celková kapacita cez zimu vzrastie na 90 miest. S prevádzkou začnú od 1. novembra, pričom ju financuje mesto,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Lucia Mihoková. Doložila, že priestory na Alejovej ulici už nevyhovovali.

Mihoková uviedla, že minulý rok mesto Košice financovalo dočasnú nocľaháreň s kapacitou 100 miest v útulku na Alejovej ulici, ktorú prevádzkovala nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový. Poplatok za nocľah bol vlani 15 centov (5 Sk). Podobne tomu bude aj tento rok v Bernátovciach, poplatok by sa nemal meniť. Bezdomovci si tu môžu okrem prespania kúpiť aj lacnú stravu, prípadne získať teplé oblečenie. Bezdomovec, ktorý má záujem v nocľahárni prenocovať, nesmie byť pod vplyvom alkoholu či inej omamnej látky.

Ďalších dvesto miest pre ľudí bez domova poskytujú zariadenia, ktoré prevádzkujú celoročné útulky. Ich financovanie a priame zriaďovanie je v kompetencii Košického samosprávneho kraja. V budove mesta na Bosákovej ulici je už desiaty rok prvý košický útulok Arcidiecéznej charity. Mesto prispelo na jeho vybavenie 9 958 €. Neziskovej organizácii Oáza prenajalo mesto na zriadenie útulku objekt v Bernátovciach, v tomto roku na jeho prevádzku prispelo sumou 12 862,64 eur a poskytlo ďalších 51 450, 56 eur na vybavenie útulku. Sestry Vincentky v útulku na Kukučínovej poskytujú počas celého roka bezdomovcom teplú stravu. Rehoľné sestry denne vydajú okolo 40 až 50 polievok. Bezdomovcom rozdávajú aj oblečenie.

Mestská polícia pravidelne v zimných mesiacoch robí aj obhliadky lokalít, v ktorých je vyšší výskyt bezdomovcov a odporúčajú im pobyt v útulku. V meste žije okolo 400 bezdomovcov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606