magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Magistrát začína fungovať digitálne
@ Aktuálne -> Verejná správa      Nov 05 2009 - 02:53 GMT

KOŠICE 4. novembra (SITA) – Pre približne štvrť milióna obyvateľov a firiem v Košiciach sprístupnilo mesto na svojich webových stránkach elektronické formuláre. Ako dnes informoval vedúci komunikačného referátu košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ, ak chce občan na magistráte vybaviť napríklad miestne dane, komunálny odpad, veci na úseku správy komunikácií či životného prostredia, môže vyplniť príslušný formulár priamo na stránke www.kosice.sk a elektronicky ho odoslať na magistrát. Keďže elektronické formuláre sú inteligentné, rôzne výpočty prebehnú pri vypĺňaní automaticky,“ povedal Vrábeľ. Doložil, že pre verejnosť je zatiaľ na webovej stránke mesta Košice k dispozícii 18 elektronických formulárov z oblasti odpadov, rôznych miestnych daní a poplatkov, správy komunikácií a životného prostredia.

Podľa primátora Košíc Františka Knapíka samospráva buduje tzv. Digitálne mesto preto, aby vyšla v ústrety občanom a zjednodušila komunikáciu verejnosti s úradom. „Elektronické formuláre majú postupne úplne nahradiť klasické papierové. Už aj v tejto prvej fáze by sme vďaka elektronickým formulárom občanom radi ušetrili čas aj peniaze," vyjadril sa Knapík.

Vyplnený a elektronicky odoslaný formulár žiadosti je potrebné ešte dodatočne aj vytlačiť, podpísať a túto žiadosť už v papierovej podobe so všetkými požadovanými náležitosťami zaslať na adresu magistrátu, alebo ju tam osobne podať v kancelárii prvého kontaktu. „Neskôr, v ďalšej fáze projektu Digitálneho mesta, už bude stačiť iba elektronické odoslanie žiadosti s elektronickým podpisom, bez jej dodatočného zaslania poštou či osobného doručenia,“ hovorí Vrábeľ.

Digitálnu koncepciu fungovania mesta Košice dopĺňa riešenie DATALAN Digitálne zastupiteľstvo, ktoré už čoskoro zefektívni prácu viac ako 50 poslancov i určených pracovníkov magistrátu.
„K aktuálnym informáciám, návrhom a pripomienkam, ktoré sa doteraz distribuovali na papieroch, CD médiách alebo zdieľanom disku, už budú poslanci pristupovať on-line, cez interný portál magistrátu. Na ňom budú uložené všetky materiály pre jednotlivé zasadnutia zastupiteľstva, všetky rozhodnutia zastupiteľstva, aj informácie o priebehu jednotlivých rokovaní. Ľubovoľné materiály a iné informácie tak nebude problém kedykoľvek a odkiaľkoľvek jednoducho vyhľadať," informoval Miloš Ronec, riaditeľ Divízie projektov EÚ, DATALAN.

Digitálne zastupiteľstvo má v nasledujúcich mesiacoch zlepšiť prípravu podkladov, poskytovať presné výstupy zo zasadnutí, zjednodušiť prístup širokej verejnosti k rozhodnutiam zastupiteľstva i sledovanie plnenia schválených úloh.

Práve projekt DATALAN Digitálne mesto - Digitálne zastupiteľstvo Košice vyhral v kategórii Najlepšia prípadová štúdia – cena eFocus, v rámci súťaže najlepších projektov informatizácie verejnej správy „Cena ITAPA 2009". Ceny slávnostne udelili 3. novembra počas Galavečera kongresu ITAPA 2009 v Bratislave. Do súťaže sa mohli prihlásiť projekty, ktoré využívajú informačné technológie na zjednodušenie úradných procesov a každodenného života.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606