magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pätinu peňazí pre menšiny dostane kniha o R. Schusterovi
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Nov 13 2009 - 06:21 GMT

BRATISLAVA 13. novembra (SITA) - Kniha s názormi o bývalom slovenskom prezidentovi s názvom Rudolf Schuster očami iných dostane pätinu peňazí, určených na podporu národnostných menšín a etnických skupín. Úrad, ktorý má pod palcom vicepremiér Dušan Čaplovič, vyčlenil na publikáciu 20 000 eur. Komisia pre podporu kultúry národnostných menšín a etnických skupín o tom rozhodla 27. októbra. Podľa Čaplovičovho hovorcu Michala Kaliňáka príspevok na knihu dostane Schusterovo rodné mesto Medzev. "Prostredníctvom dotácie pripraví vydanie knihy názorov rôznych ľudí na prezidenta Rudolfa Schustera ako príslušníka národnostnej menšiny – Karpatských Nemcov," odôvodňuje Kaliňák.

O podporu pre publikácie žiadalo napríklad aj mesto Sabinov či Zväz Rusínov-Ukrajincov so sídlom v Prešove. Sabinov však na vydanie knihy Csontováry – maliar Slnečnej cesty od sabinovského spisovateľa Antona Mesároša a s ilustráciami nadaných rómskych detí z Jarovníc dostane len 4 813 eur. Zväz Rusínov-Ukrajincov so sídlom v Prešove môže rátať pre štvrtý diel Lingvistického atlasu nárečí východného Slovenska s 4 410 eurami od Čaploviča.

Podľa stránky Úradu vlády SR pôjde na desať projektov dokopy viac ako 105 000 eur. Jednotlivé príspevky sa pohybujú od 4 410 do 16 596 eur. S vyššou sumou môže okrem Schusterovej knihy rátať už len jeden z desiatky úspešných projektov. Podľa podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny Čaploviča to hodnotiaca komisia tento rok nemala jednoduché, lebo kvalita i originalita projektov neustále narastá.

Rovnakú sumu 20 000 eur ako Medzev dostalo Občianske združenie Cult-E Európska kultúra z Banskej Bystrice, ktoré bude multimediálnym spôsobom predstavovať cestu cigánskej kultúry z Indie cez Balkán do Európy. Občianske združenie Chýrnik – Hírnok z Nových Zámkov získalo 14 133 na vydávanie rovnomenných novín. Projekt giraltovskej samosprávy - zorganizovanie prvého spomienkového stretnutia Giraltovčanov, ktorí prežili holokaust - získal 6 910 eur.

Občianske združenie Minority z Bratislavy dostalo na usporiadanie galakoncertu najúspešnejších sólistov a skupín maďarských ľudových a umeleckých piesní južného Slovenska 6 000 eur. Občianske združenie Východné rieky z obce Gyňov aj vďaka príspevku 7 163 eur zozbiera a zarchivuje rómske piesne s orientáciou na svadobné piesne. Filmový dokument o holokauste nazvaný Toda – Ďakujem pripraví Nadácia Alexandra Eckerdta z Košíc, od úradu na to dostala 16 600 eur. Projekt Kultúra bez bariér od Združenia miest a obcí Slovenska podporil úrad 5 000 eurami.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606