magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické letisko za desať mesiacov stratilo 39 % cestujúcich
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Nov 23 2009 - 04:26 GMT

23. novembra (SITA) - Pokles počtu vybavených cestujúcich na košickom letisku sa opäť prehĺbil. Za desať mesiacov tohto roku letisko vybavilo 322 467 pasažierov, čo bolo medziročne menej o 39 %. Za desať mesiacov minulého roku to bolo 528 886 cestujúcich. V októbri prešlo bránami letiska 19 240 pasažierov, čo bolo medziročne menej o 54,1 %. V tomto roku ide o mesiac s najnižším počtom vybavených cestujúcich na košickom letisku a zároveň s najvyšším medziročným poklesom.

Vlani bol október šiesty podľa počtu cestujúcich pri najnižšom raste, potom už začal prepad. V porovnaní so septembrom počet cestujúcich v desiatom mesiaci tohto roka klesol o 34,8 %, pričom októbrový medziročný prepad bol oproti septembrovému vyšší o 2,2 percentuálneho bodu. Vyplýva to z údajov uverejnených na portáli košického letiska. Vlani letisko vybavilo spolu 590,9 tis. cestujúcich a ich počet medziročne vzrástol o 33 percent.

Hlavným pravidelným dopravcom na košickom letisku po odchode skrachovaného dopravcu SkyEurope zostali v októbri České aerolínie. Svoj podiel oproti septembru znížili o tri percentuálne body na 57 %. Podiel SkyEurope v poslednom mesiaci prevádzky, v auguste, bol 42 %. Na druhej pozícii na košickom letisku je naďalej slovenský dopravca Danube Wings s 28 %, svoj podiel oproti septembru si polepšil o dva percentuálne body. Spoločnosť Austrian Airlines si v októbri udržala 14-percentný podiel.

Väčšinovým 66-percentným vlastníkom košického letiska sa v októbri 2006 oficiálne stalo konzorcium TwoOne spájajúce letisko Flughafen Wien, rakúsku Raiffeisen Zentralbank a private equity skupinu Penta. Spoločnosť Flughafen Wien zvýšila v júni 2008 svoj podiel v spoločnosti KSC Holding, a.s., ktorá kontroluje 66 % akcií spoločnosti Letisko Košice - Airport Košice, a.s. zo 47,71 % na 80,95 %. Slovenská investičná skupina Penta Investments predala viedenskému letisku svoj 33,24-percentný podiel v majoritnom vlastníkovi košického letiska. Zvyšných 19,05 % v KSC Holding patrí naďalej Raiffeisen ZentralBank Gruppe. Štát vlastní v košickom letisku 34 % akcií. Spoločnosť Letisko Košice - Airport Košice, a.s. vznikla v máji 2004, od augusta tohto roka eviduje základné imanie takmer 50,433 mil. eur, čo je menej o 7,056 mil. eur ako dovtedy.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606