magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesto už začína dýchať vianočnou atmosférou
@ Aktuálne -> Verejná správa      Nov 27 2009 - 06:01 GMT

KOŠICE 27. novembra (SITA) – Hlavná ulica metropoly východu - Košíc sa už čoskoro roztrblieta výzdobou, rozozvučí koledami a rozvonia vianočnými dobrotami na tradičných trhoch. Otvorenie jubilejných pätnástych Košických Vianoc sa už tradične spája so slávnostným rozsvietením vianočného stromčeka, ktorý bude stáť pri Immaculate. Ako informoval vedúci komunikačného referátu košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ, mestské lesy by ho mali priviezť a osadiť na miesto v priebehu dnešného dňa. Primátor mesta František Knapík ho symbolicky zažne 5. decembra o 17:00. Tohtoročným vianočným stromčekom je smrek a vyrástol v lese v Kojšovskej doline. „Má 20 metrov, rástol 40 - 50 rokov a pri pni má hrúbku približne 50 centimetrov. Počas sviatkov na ňom bude žiariť až 1000 žiaroviek. Vianočné stromčeky chystáme aj na predaj pre košické domácnosti. Na trh dodáme 500 až 700 kusov. Pôjde o smreky a borovice vysoké 1 - 2,5 metra a predávať ich začneme 15. decembra na Južnej triede 11. V Čermeli sme predaj zrušili. Ceny sa oproti minulým rokom nemenia. Smrek do 2 metrov vyjde na 5 eur, borovica nie viac ako na 7 eur. Vianočné stromčeky sú vypestované na plantážach mestských lesov. V ponuke bude aj čečina," informoval riaditeľ Mestských lesov Košice, a.s. Julián Tomaštík.

Tento rok bude vianočná výzdoba bohatšia, ako tá minuloročná. Svetelné dekorácie v oblasti košického Zlatého kríža, teda na Hlavnej, Alžbetinej a Mlynskej už pripomínajú blížiace sa sviatky. Vyzdobené budú aj bočné uličky ústiace z Hlavnej.

"Nové dekoračné prvky s úspornými žiarivkami na uliciach Alžbetina a Mlynská na vlastné náklady zabezpečila spoločnosť Eltodo," uviedol viceprimátor Mikuláš Čečko. Firma bude hradiť montáž, mesto výdavky na energiu. Tento rok pribudnú k vianočne vyzdobeným uliciam Univerzitná, Hrnčiarska a Pri Miklušovej väznici. "Inštalácia ozdôb v tejto lokalite súvisí s rozšírením plochy vyčlenenej na vianočné trhy. Výzdoba bude inštalovaná od 1. decembra," dodal Čečko. V týchto miestach bude zriadený Malý vianočný trh, ten tradičný na Hlavnej bude rozsiahlejší. Výzdobu v ostatných častiach mesta zabezpečujú mestské časti na vlastné náklady.

Kým minulý rok mesto dalo za energiu na svietenie 9 792 eur, tento rok to bude 11 376 eur. Do výmeny svetelných žiaroviek v ozdobách investuje asi 2 000 eur.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606