magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zavedenie mýta môže stáť dopravný podnik až 170-tisíc eur
@ Aktuálne -> Verejná správa      Dec 21 2009 - 06:28 GMT
KOŠICE 21. decembra (SITA) – Pre zavedenie mýtneho systému sú spoplatnené aj niektoré cesty na území mesta, po ktorých jazdia aj linky košickej mestskej hromadnej dopravy. Podľa zoznamu sú spoplatnené úseky Východoslovenské strojárne - Červený rak - Pereš - Šaca a Barca - Šebastovce. Ako informoval generálny riaditeľ košického Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Michal Tkáč, po spoplatnených úsekoch jazdí 19 z celkového počtu 41 autobusových liniek mestského dopravného podniku. V pracovných dňoch pritom jazdí po spoplatnených úsekoch 81 autobusov.

„Ročne najazdíme na spoplatnených úsekoch milión kilometrov. Pokiaľ bude musieť podnik platiť na týchto úsekoch mýto, pri plnej sadzbe to znamená zvýšené náklady o 130-tisíc eur, pri polovičnej sadzbe o 65-tisíc eur, nehovoriac o montáži palubných jednotiek a zaplatení depozitu, čo si vyžiada ďalšie investície, predbežne ich máme vyčíslené na 40-tisíc eur,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ Tkáč.

Mestské dopravné podniky vykonávajú dopravu vo verejnom záujme, preto podľa košického dopravného podniku nemá opodstatnenie, aby platili mýtne. Pre Dopravný podnik mesta Košice to znamená namontovať palubné prístroje do všetkých približne 200 autobusov. „Ak bude musieť Dopravný podnik mesta Košice platiť mýto, vyjde nás to v plnej výške možno aj na 170-tisíc eur. Tie peniaze by sme mohli investovať do rekonštrukcií našich tratí či obnovy vozového parku,“ argumentuje Tkáč.

Podľa vyjadrenia košického primátora Františka Knapíka je nelogické, aby mestský dopravný podnik musel platiť mýto. „Podobne ako polícia či záchranná služba a ďalšie inštitúcie, aj vozidlá mestského dopravného podniku by mali byť oslobodené od tejto povinnosti. Privítali by sme, ak by to príslušný štátny orgán ešte prehodnotil. Budeme tlačiť na zmenu legislatívy aj prostredníctvom samosprávnych združení,“ povedal Knapík. Zdôraznil, že mesto neplánuje zvýšenie nákladov Dopravného podniku mesta Košice kompenzovať zvyšovaním cestovného.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606