magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická ZOO členom IZE
@ Aktuálne -> Rôzne      Feb 08 2011 - 07:15 GMT

Zoologická záhrada Košice sa v januári stala členom Medzinárodnej asociácie vzdelávacích pracovníkov zoologických záhrad a akvárií IZE. Moderná zoologická záhrada by mala spĺňať štyri základné poslania - ochrana, vzdelávanie, oddych a výskum. Aj košická ZOO v snahe skvalitniť svoju činnosť hľadá nové formy práce. Bez členstva v medzinárodných organizáciách je tento proces zložitejší. Preto sme si predsavzali preniknúť do profesijných spoločenstiev svetového mena. Prvým našim úspechom je členstvo v IZE,“ - vysvetlil riaditeľ ZOO Košice Erich Kočner. 

Členstvom v IZE sa ZOO Košice zaradila medzi zoologické záhrady, ktoré majú prístup k najnovším poznatkom a technikám o vzdelávaní na celom svete. Asociácia podporuje využívanie živých zooexponátov v rámci modernej formy šírenia ekologickej výchovy, vzdelávania a osvety v zoologických záhradách a akváriách, ako aj spoluprácu osôb so záujmom o výchovnú prácu v zoo. Za dôležitú považuje aj výmenu skúseností vo vzdelávaní. „Naša ZOO plánuje v najbližšom čase prezentovať doterajšie výsledky na poli práce s mládežou príspevkom do časopisu IZE Journal. Chceme predstaviť aktivity v rámci Enviroprojektu Maďarsko-slovenského botanického náučného chodníka v ZOO Košice , ktorého realizácia sa pripravuje v tomto roku. Radi by sme sa zúčastnili aj seminára, ktorý asociácia organizuje pre začínajúcich členov,“ doplnil riaditeľ ZOO Košice. 
 
Medzinárodná asociácia vzdelávacích pracovníkov zoologických záhrad a akvárií IZE, ktorá združuje 281 vzdelávacích pracovníkov zo 67 krajín sveta, vznikla v septembri 1972. IZE spolupracuje s ďalšími organizáciami na ochranu prírody, napríklad so Svetovou asociáciou zoologických záhrad a akvárií (WAZA), so Skupinou svetových špecialistov na chov zvierat (CBSG) a s Medzinárodným zväzom na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).  IZE získava prostriedky na svoju činnosť z grantov a od sponzorov. Podporuje ekologickú výchovu v krajinách tretieho sveta, čo je jedným z  najhodnotnejších príkladov záchrany druhov v pôvodných areáloch výskytu zvyšovaním environmentálneho povedomia domorodého obyvateľstva.
 
Vzdelávací pracovníci sa stretávajú raz za dva roky na konferenciách a workshopoch. V roku 2010 sa konala už 20. konferencia s podtitulom spájanie detí s prírodou. Okrem zoologických záhrad a akvárií, sa členmi IZE môžu stať aj pracovníci iných vzdelávacích a osvetových zariadení, ako sú prírodovedné múzeá, knižnice, národné parky, prírodné rezervácie a iné typy ochranárskych inštitúcií. Asociácia sa delí podľa geografických regiónov na 6 skupín a každá z nich má svojho regionálneho zástupcu (Severná Amerika, Južná Amerika, Afrika, Ázia, Európa a Blízky východ, Austrália a Nový Zéland) a každá krajina má aj svojho národného reprezentanta.   
 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606