magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pripravenosť policajtov na Majstrovstvá sveta v hokeji, informácie i rady
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 28 2011 - 04:04 GMT

Pre zabezpečenie nadchádzajúcich hokejových majstrovstiev sveta sa policajti Košického kraja pripravovali už niekoľko mesiacov. Veľmi úzko spolupracovali s organizátormi podujatia, pričom hlavný dôraz  sa kládol na riešenie dopravnej situácie a zaistenie verejného poriadku. Na nerušený priebeh majstrovstiev bude samozrejme dohliadať  zvýšený počet policajtov. Rady košických policajtov posilnia policajti z jednotlivých okresných policajných riaditeľstiev nášho kraja, policajti hraničnej a cudzineckej polície i policajti z iných krajov. Na železničnej i autobusovej stanici bude dohliadať zvýšený počet železničných policajtov, resp. na letisku hraničných policajtov.  Polícia bude v úzkom kontakte s hasičmi, vojakmi i záchranármi.

Posilnená  služba  bude aj na operačnom stredisku a to o policajtov ovládajúcich cudzie jazyky (predovšetkým anglický a nemecký).  Slúžiť budú na telefónnom čísle 158.

Na zaistenie verejného poriadku bola zvlášť zriadená  poriadková jednotka, ktorej policajti budú pripravení  zasiahnuť v prípade vážnejšieho narušenia či mimoriadnej situácie. Jej súčasťou budú okrem policajtov PMJ aj policajti jazdnej polície, služobnej kynológie   a ostatných policajných zložiek. Títo budú mať okrem potrebného výstroja a výzbroje k dispozícii aj vodnú striekačku.   

Viac policajtov v službe bude mať aj dopravná polícia. Posilnené budú tzv. výjazdové skupiny, ale dopravných policajtov bude najviac vidieť na komunikáciách v širšom  okruhu  košickej Steel arény, kde budú dohliadať na dodržiavanie dopravných predpisov či usmerňovať vodičov tak, aby bola zabezpečená plynulosť cestnej premávky.   

   Keďže pre vstup do PZ nie je podmienkou ovládanie cudzieho jazyka, nie všetci policajti sú „jazykovo zdatní“. Boli však poučení  a inštruovaní tak, aby pri kontakte so zahraničnými návštevníkmi vedeli podať dostatočné informácie (majú k dispozícii pomôcku s bežnými frázami v anglickom jazyku). Pre prípady realizovania protiprávnej činnosti budú mať policajti k dispozícii zoznam tlmočníkov. 

Takéto celosvetovo významné a sledované športové podujatie sa v našom meste často nekoná, preto je dôležité ho zabezpečiť tak, aby sa hráči, realizačné tímy, fanúšikovia, ale aj všetci občania Košíc cítili bezpečne a odniesli si len tie najkrajšie dojmy a zážitky.  

Dopravné  uzávierky

V čase konania hokejových zápasov bude uzávierka komunikácií - ulíc: 

- Moldavská  (od  Dunajskej ulice po Kuzmányho ulicu), so zabezpečením obchádzkových    

   trás po komunikáciách Dunajská, Idanská a v opačnom smere od Kuzmányho ulice 

- Toryská (od Idanskej ulice), so zabezpečením  obchádzkových trás  po  komunikáciách

   Idanská, Ružová 

- Žižkova (od križovatky so Štúrovou ulicou po križovatku s Jánošíkovou ulicou) 

- Žriedlova (od Štúrovej ulice) 

 Uzávierok budú platiť  vždy cca 2 hodiny pred začiatkom zápasu s trvaním do jeho ukončenia, resp. rozchodu účastníkov podujatia a to za účelom zabezpečenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.Do priestorov uvedených uzávierok bude povolený vjazd len vozidlám mestskej hromadnej dopravy a iným (označeným) vozidlám, resp. vozidlám so zvláštnym povolením vydaným pre zabezpečovanie podujatia Správou majetku mesta Košice.

 Odporúčame vodičom, aby počas uzávierok komunikácií, ako aj počas celého obdobia konania športového podujatia, dbali na zvýšenú opatrnosť, rešpektovali prenosné, trvalé dopravné značenie a celkovú organizáciu dopravy, ako aj pokyny policajtov. Taktiež odporúčame, aby vodiči na prejazd využívali vonkajší okruh mesta Košice a sledovali tabuľový navigačný systém s navádzaním na označené odstavné plochy, ktoré budú situované na týchto miestach: 

pre osobné  motorové vozidlá:

* parkovisko OC OPTIMA

* parkovisko OC CASSOVIA

* parkovisko OC HORNBACH

* parkovisko BAUMAX

* parkovisko OC KAUFLAND 

pre autobusy:

* komunikácia ul. Popradská  (pri OC Kaufland)

* Festivalové námestie (pri spoločenskom centre Amfiteáter)

* komunikácia ul. Južná trieda (pri Obchodnej akadémii)

* komunikácia ul. Masarykova (pred spoločenským centrom Jumbo) 

     Uvedené  parkovacie plochy sú vytvorené a situované na miestach s optimálnym navedením účastníkov na zastávky mestskej hromadnej dopravy a pešie ťahy so smerovaním k zimnému štadiónu STEEL ARÉNA a zariadeniu FUN VILLAGE. 
 
 

Preventívne rady

 Keďže sa v uliciach mesta bude pohybovať množstvo domácich i zahraničných návštevníkov, je namieste v tomto období nezabúdať na prevenciu. Tu je niekoľko rád, ako sa nestať obeťou vreckárov či ako neprísť o veci z auta a pod..    

Ako predísť vreckovej a pouličnej krádeži?

               Každodenne zlodeji okradnú niekoho o kabelku, peňaženku, doklady a iné cenné veci.  Vreckári používajú veľmi rafinované spôsoby. Rýchlo sa prispôsobujú a sú  veľmi vynaliezaví. Napríklad:

 • Zlodej vám ukradne peňaženku s dokladmi a za nejaký čas za vami príde len s dokladmi v úlohe „poctivého nálezcu“ a žiada odmenu.
 • Na ulici vás zastaví človek (veľakrát aj cudzinec) a žiada vás o rozmenenie peňazí. Odvedie vašu pozornosť a ukradne vám peňaženku, resp. časť peňazí.
 • Niekto sa vás opýta na cestu. Kým vy vysvetľujete nad mapou neznámemu správny smer cesty a on  vám medzitým  ukradne veci z tašky.
 • Zohraná skupinka vreckárov umelo vytvorí tlačenicu, najčastejšie v dopravných prostriedkoch MHD. Šikovné prsty vás oberú o peniaze, doklady i cennosti.

          Niekoľko rád, ako sa nestať obeťou vreckového zlodeja:

 • Nenechávajte si peňaženku navrchu kabelky alebo tašky, nenoste ju v priehľadných taškách. 
 • Nenechávajte kabelku alebo peňaženku pri nakupovaní bez dozoru.
 • Noste kabelku tesne pri tele s rukou na zapínaní - menej zlodeja vyzývate a sťažujete mu vykonanie krádeže.
 • Pravidelne kontrolujte  vašu batožinu, či je poriadne uzatvorená alebo uzamknutá.
 • Vreckoví zlodeji  pôsobia najmä tam, kde sa pohybuje väčšie množstvo ľudí. Vreckári pracujú v skupinách a často pri krádežiach využívajú deti.
 • Ak ste v tlačenici, venujte pozornosť najbližšiemu okoliu a kontrolujte si svoje veci vo vreckách.
 • Buďte opatrní ak idete z banky alebo z pošty, zlodeji tu často čakajú na svoje obete.
 • Zbytočne sa nechváľte, že máte so sebou väčšie množstvo peňazí. Veľkú hotovosť peňazí nenoste sám.
 • Peniaze a kreditné karty si odkladajte do vnútorných vreciek obleku, nie do zadných vreciek nohavíc.
 • Osvedčilo sa nosiť v peňaženke len minimálnu hotovosť, väčšiu sumu si uložte mimo peňaženky a na spodok kabelky.
 • Tašky s peniazmi nenoste v ruksakoch na chrbte, kde na ne nevidíte.
 • Občiansky preukaz nenechávajte ako zálohu, aj keď vás o to niekde požiadajú.  
 

Ako predchádzať krádežiam vecí  z áut ?

 • Vo vozidle si nikdy nenechávajte autorádio, doklady, peniaze, zbraň, mobilný telefón, oblečenie, tašky, notebooky a pod..  Pamätajte si, že zlodejovi stačí na krádež vašich vecí i 5 minút, na ktoré sa vzdialite od vozidla!
 • Mnohí ľudia si z auta urobia výkladnú skriňu a potom sa čudujú, keď im niekto rozbije okno a čo vidí, to zoberie. Pamätajte, že príležitosť robí zlodej a sú páchatelia, ktorí takéto príležitosti priam vyhľadávajú!
 • Pokiaľ si musíte vo vozidle nechať nejaké veci, napr. pri zastávke na dlhšej ceste, prikryte ich aspoň dekou a parkujte zásadne na stráženom parkovisku. 
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606