magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nový dopravca - nová éra na Košickej detskej železničke
@ Aktuálne -> Služby      Apr 25 2012 - 03:21 GMT

Detskú železnicu v Košiciach bude prvýkrát v jej histórii prevádzkovať iný, ako štátny dopravca. Po tom, čo z prevádzky odstúpila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a. s. , prevzali jej úlohu  nadšenci z občianskeho združenia Detská železnica Košice. Železnička, za významnej podpory mesta Košice, bude môcť konečne budovať nové partnerstvá a získavať finančné prostriedky z grantov a od významných podporovateľov a sponzorov, ktorí sa stanú súčasťou jednej z najväčších atrakcií Košíc a celého regiónu.

Mesto Košice chce aj naďalej podporovať Detskú železničku, ktorú považuje za atraktívne ozvláštnenie nášho mesta nielen pre deti, ale celé rodiny. Má svoju históriu  a množstvo priaznivcov, o čom svedčí aj každoročná vysoká návštevnosť. Je naším záujmom byť nápomocní pri jej nových projektoch. Budeme sa naďalej snažiť dostať do vlastníctva, alebo do dlhodobého prenájmu od ŽSR aj samotnú trať v Čermeľskom údolí. Železnička by sa takto mohla uchádzať o rôzne granty, ktoré by vyústili v jej rekonštrukciu do takej podoby, ako ju Košičania a návštevníci mesta poznali v čase jej najväčšej slávy,“ informovala námestníčka primátora Renáta Lenártová.

Zmena na železničke prinesie už túto sezónu návštevníkom viac jazdných dní (o viac ako tretinu), predĺženie sezóny, väčšiu flexibilitu prevádzky, nepomerne väčšiu propagáciu Košíc a  príliv turistov.

Našou prioritou je, aj za pomoci mesta a finančných prostriedkov z grantov, vytvoriť z Detskej železnice nový kultúrny bod Košíc. Železnička má silný potenciál stať významnou súčasťou programu Európskeho hlavného mesta kultúry - Košice 2013 už v tomto roku,“ povedal riaditeľ železničky a predseda OZ DŽK Ľubomír Lehotský.

Mesto poskytne na chod železničky prakticky rovnakú sumu ako po minulé roky, no dostane viac v podobe dlhšej sezóny, voľnočasových aktivít dobrovoľníkov a atraktívnejšieho programu pre Košičanov. Deje sa tak aj vďaka podpore silných partnerov ako je VSE RWE Group, spoločnosti Kimex, a.s. či ZSSK, a.s.

Ako informoval generálny riaditeľ VSE, - a.s.Thomas Jan Hejcman, spoločnosť sa svojim pôsobením snaží prinášať obyvateľstvu nielen komfortné služby, ale takisto spoluvytvárať  priestor pre zvyšovanie kvalitatívnej úrovne života na východe. „V tomto prípade hovoríme o podpore cestovného ruchu cez udržanie historického dedičstva a unikátnej turistickej atrakcie mesta Košice. VSE patrí medzi zodpovedné firmy, preto ďalším dôvodom, ktorý nás presvedčil, je príležitosť aj touto cestou budovať u detí vzťah k histórii, najmä k tej lokálnej,“zdôraznil.

Novinky OZ DŽK na tento rok:

 

1.        predĺženie sezóny až do 4. novembra a atraktívne jazdy aj v zime,

2.        netradičný začiatok sezóny: už 29. a 30. apríla 2012 popoludní o 13:15 a 15:15 hod. dve skúšobné jazdy pre verejnosť s tým, že v nedeľu bude ľudí do Čermeľa dopravovať aj historický autobus Karosa ŠL (odchod o 12:45 a 14:45 z Havlíčkovej)

3.        množstvo sprievodných kultúrnych podujatí: rozprávkový vláčik, westernové prepady, divadelné a hudobné víkendy, workshopy pre deti, brigády pre záujemcov a dobrovoľníkov z radov Košičanov,

4.        obnovenie detskej obsluhy, návrat detí na železničku v podobe malých výpravcov, výhybkárov, sprievodcov a podobne

5.        vydávanie vlastného časopisu R- žurnál

6.        dobrovoľnícke aktivity a obnovenie historického vagóna, ktorý bude slúžiť hendikepovaným ľuďom, rodičom s kočiarmi či cyklistom

7.        prevenčné programy pre deti

8.        Spojazdnenie a úplnú opravu populárneho motorového rušňa Janka, ktorý nepremával takmer 20 rokov

 

 

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606