magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Rušňoparáda 2013 prebudí Katku
@ Aktuálne -> Doprava      Apr 21 2013 - 04:02 GMT

Prebudením 129-ročnej Katky - najstaršej prevádzkovanej parnej lokomotívy v strednej Európe – oficiálne odštartuje prehliadka historických železničných vozidiel Rušňoparáda Košice 2013. Už tento víkend (20. – 21. apríl) v košickom rušňovom depe za malou stanicou predstavia kluby nadšencov z celého Slovenska historickú železničnú techniku. O slávnostné zapálenie ohňa v kotli Katky sa už tradične postará primátor mesta Košice, Richard Raši.

Počas dvojdňového podujatia budú pre tisíce návštevníkov pripravené nostalgické jazdy, rušňoparáda na točni, množstvo atrakcií pre deti, výstava autoveteránov, prelet lietadiel, razenie mincí, občerstvenie, živá hudba, slávnostný nástup mladých železničiarov z Detskej železnice, ale aj vozenie na stanovišti elektrického akumulátorového rušňa Samko. Najväčším lákadlom bude samozrejme prvé tohtoročné jazdy v obnovenom vagóniku Detskej železnice, ktorý potiahne parný rušeň Katka.

Na svoje si prídu aj železniční nadšenci, ktorých pozývame v nedeľu, 21. apríla na mimoriadne nostalgické vlaky z Prešova a Margecian, ktoré v úseku Kostoľany nad Hornádom – Košice pôjdu súbežne vedľa seba v čase približne od 11:00 do 11:10 hod.

„ Sme radi, že toto najväčšie stretnutie historických vlakov na východe Slovenska sa teší veľkej obľube verejnosti. Na jednom mieste môžu v priebehu dvoch dní vidieť prehliadku toho najlepšieho zo zachovanej histórie a porovnať ho s modernými vozidlami železníc na Slovensku,“ pozýva predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice, Ľubomír Lehotský.

Prekvapením bude slávnostné  uvedenie obnoveného motorového vozňa M 131.1538, známeho aj ako Hurvínek, v sobotu 20. apríla o 10:40. Okrem novej fazóny dostane aj meno - Ľubka. Rozviazaním bielej stužky a jemným preleštením novučičkého laku  ho do života uvedie predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.

„Prebúdzanie Katky je predzvesťou spustenia riadnej sezóny na Detskej železnici, ktorú v Čermeli otvoríme nasledujúci víkend 27. a 28. apríla. Aj v tejto sezóne sme pripravili bohatý program a nebudú chýbať ani mladí železničiari, ktorí sa predstavia aj v košickom depe,“  doplnil Ľ. Lehotský.

13. ročník podujatia organizuje Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., v spolupráci s OZ Detská železnica Košice, ŽSR a ZSSK Cargo. V tomto roku sa nesie v duchu 165-výročia príchodu prvého parného vlaku na územie Slovenska.

Najväčšiu košickú atrakciu, parný rušeň Katka, vyrobila v roku 1884 firma Hagans v nemeckom Erfurte. Rušeň do roku 1965 premával striedavo na úzkorozchodných tratiach medzi Gelnicou, Mníškom nad Hnilcom a Smolníkom a medzi Hronskou Breznicou i Banskou Štiavnicou. Po generálnej oprave sa v roku 1991 dostal do Košíc, kde s prestávkami slúži na Košickej detskej historickej železnici v Čermeli.

Prevádzku Košickej detskej historickej železnice prevzali v roku 2012 dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice, čo prinieslo zvýšenie počtu jázd, predĺženie sezóny, ale tiež desiatky sprievodných kultúrnych, spoločenských a rekreačných podujatí. Symbolom železničky je takmer 130-ročný parný rušeň Katka, ktorý je najstarším prevádzkovaným rušňom vo Višegrádskom regióne.

 

Podrobný  program nájdete na www.rusnoparada.sk

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606