magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 22.04.2013
@ Aktuálne -> Polícia      Apr 23 2013 - 11:23 GMT

Autobus zrazil chodca, ktorý utrpel ťažké zranenia

Včera (22.4.) okolo 13,30 hod. na Vojenskej ulici v smere ku Kuzmányho ulici v Košiciach, približne 47 metrov pred hranicou križovatky Vojenská-Kuzmányho-Poštova, vodič (44) linky MHD autobusom narazil ľavou prednou časťou do 22-ročného chodca z okresu Košice okolie, ktorý prechádzal cez cestu mimo priechodu pre chodcov. Chodec pri dopravnej nehode utrpel ťažké zranenia s doposiaľ presne nezistenou dobou liečenia. Požitie alkoholu u vodiča zistené nebolo. Podľa predbežnej lekárskej správy bola u chodca orientačná skúška krvi na etylalkohol pozitívna. Na autobuse vznikla škoda 700,-€. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Košiciach v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví.

Zákon o cestnej premávke neplatí len pre vodičov

V praxi sa stretávame s prípadmi, kedy chodci nepoznajú pravidlá cestnej premávky a nevedia správne prechádzať cez cestu. Sú to najmä chodci - nevodiči. Keďže neabsolvujú preskúšanie z vedenia vozidla, nenaštudujú si ani potrebný zákon, v ktorom sú osobitné ustanovenia o chodcoch. Prinášame preto stručný prehľad týchto ustanovení.

Chodcom je každý účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo. Je ním aj osoba, ktorá niečo tlačí alebo ťahá a šírka nepresahuje 600 mm. Chodcom je aj korčuliar, skejtbordista a osoba, ktorá napríklad tlačí bicykel alebo vedie psa.

Chodec v cestnej premávke

Chodec je povinný používať predovšetkým chodník, po chodníku sa chodí vpravo. Tam, kde chodník nie je, alebo je neschodný, chodí sa čo najbližšie pri ľavom okraji cesty. Pri ľavom okraji cesty smú ísť vedľa seba najviac dvaja chodci. Za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe reflexné prvky alebo oblečený reflexný odev. Ak je v blízkosti cesty priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod, chodec je povinný ho prednostne použiť. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany, ktoré oddeľujú chodník od cesty. Na cestu sa nesmie vstupovať, ak prichádzajú vozidlá s právom prednostnej jazdy (hasiči, policajti, sanitka). Električka má prednosť! Chodec je povinný umožniť jej plynulý prejazd. Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod musia brať ohľad na prichádzajúce autá najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinkách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na cestu, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich áut nemôže cez cestu bezpečne prejsť.  Mimo priechodu sa smie cez cestu prechádzať len kolmo na jej os, najkratším smerom. Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Len čo vojde na cestu, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode i mimo neho. Pred vstupom na cestu alebo priechod pre chodcov, kde nie je semafor, sa treba radšej viac krát presvedčiť, či je možné bezpečne prejsť. Ideálne je pozrieť sa vľavo, vpravo a ak žiadne auto nejde alebo je ďaleko, čo najrýchlejšie treba  prejsť, ešte aj počas prechádzania treba dávať pozor, či nejde auto. Ak na priechode pre chodcov zrazu zasvieti červené svetlo na semafore, urýchlene treba prejsť na druhú stranu, nikdy nezmätkovať a nevracať sa späť.

Aj chodci môžu dostať pokutu

Ak idú vedľa seba viac ako dvaja chodci a obmedzujú či ohrozujú cestnú premávku, zákon ustanovuje sankciu do výšky 60 eur. Pokutu 30 eur dostane chodec idúci po krajnici alebo okraji vozovky, ktorý poruší povinnosť za zníženej viditeľnosti mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky, alebo oblečený reflexný odev. Chodec môže dostať pokutu aj vtedy, keď prejde cez priechod pre chodcov na červenú, alebo keď prechádza mimo priechod v jeho blízkosti.

To, že aj chodec môže dostať pokutu, by nemalo byť  prvoradé. Je to práve bezpečnosť, na ktorú treba myslieť  pri prechádzaní cez cestu.

Vlámal sa do domu, škody sa vyšplhali na viac ako 5 tisíc eur

V čase od 20. 04. 2013 do 22. 04. 2013 sa doposiaľ nezistený páchateľ vlámal do rodinného domu v obci Valaliky (okr. Košice okolie), odkiaľ odcudzil elektrické káble, dva radiátory a rôzne elektrické náradie. Majiteľke krádežou vecí a poškodením zariadenia spôsobil škodu vo výške 2.470,-€. Ďalej páchateľ z domu odcudzil rôzne pracovné náradie, motorové píly i elektrické miešadlo. Košickej spoločnosti spôsobil celkovú škodu 2.650,-€. Poverený príslušník OO PZ Čaňa v tomto prípade začal trestné stíhanie pre prečin krádeže v súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci. Polícia po páchateľovi a odcudzených veciach pátra.

Zoli potiahol“ takmer 370 kíl šrotu, už je v rukách polície

Policajti oddelenia Železničnej polície v Trebišove vypátrali a z prečinu krádeže obvinili 30-ročného Zoltána z Čiernej nad Tisou, ktorý začiatkom tohto mesiaca z objektu železníc v Čiernej nad Tisou (okr. Trebišov) odcudzil železný šrot o hmotnosti 366 kg a odpredal v zberných surovinách. Bratislavskej spoločnosti vznikla škoda cca 50,-€. Obvinenému mužovi za tento skutok hrozí až trojročné väzenie, nakoľko bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený.

Našli granáty, oznámili to polícii

Včera popoludní v Trebišovskom okrese v dvoch prípadoch nahlásili nález povojnovej munície. Prvý nález oznámil 37-ročný muž v obci Hrčeľ, ktorý na šiel na svojej záhrade. Privolaný pyrotechnik konštatoval, že ide o funkčný ručný granát F1 z druhej svetovej vojny. Druhý nález oznámil 52-ročný muž z Plechotíc, ten našiel pri poľnohospodárskych prácach medzi obcami Veľké Ozorovce a Zemplínska Teplica. Aj v tomto prípade privolali policajného pyrotechnika, ktorý uviedol, že ide o delostrelecký granát kal. 85 mm z obdobia 2.svetovej vojny. Zaistenú muníciu následne pyrotechnik prevzal na zneškodnenie.

Polícia upozorňuje občanov, aby pri nájdení akejkoľvek munície za žiadnych okolností  túto nebrali do rúk a nepremiestňovali ju. Vždy je potrebné, aby každý nález občania oznámili na bezplatnom čísle 158 a tak predišli možnému nešťastiu.

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606