magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hevier v Košiciach
@ Kultúra -> Literatúra      May 19 2013 - 11:00 GMT

V rámci výstavy Spisovatelia v školských laviciach zavíta do Knižnice pre mládež mesta Košice spisovateľ Daniel Hevier so svojou novou knihou KR. V. alebo KRAJINA V. čiže KRÁĽOVNÁ VIKTÓRIA s tematikou hemofílie - nízkej zrážanlivosti krvi.

Autorská  beseda spolu s prednáškou o dôležitej funkcii krvi v ľudskom tele sa uskutoční 21.mája 2013 o 12.00 hod. v mimoškolskej pobočke na Humenskej ul. č.9.

Hemofílii sa hovorí aj „kráľovské ochorenie“ nakoľko ňou v 19. a 20. storočí trpelo niekoľko členov britskej kráľovskej rodiny. Prostredníctvom sobášov sa neskôr choroba rozšírila medzi šľachtu a iné kráľovské rody v Európe. Ľuďom s týmto ochorením chýba dôležitý prvok v procese zrážania krvi – tzv. koagulačný faktor VIII čoho následkom je zlá zrážanlivosť krvi a nadmerné krvácanie – vonkajšie aj vnútorné (napr. do svalov a kĺbov, čo vedie k ich poškodeniu). Choroba je zatiaľ nevyliečiteľná.

V knihe, kde hlavným hrdinom je chlapec Viktor a Kráľovná Viktória, historicky najznámejšia prenášačka hemofíli, sa ukrýva rozprávkový aj reálny svet. Jedinečnosť tejto knihy je v tom, že ju autor tvoril priamo s deťmi s týmto ochorením. Jej vznik iniciovala spoločnosť Bayer spoločne so Slovenským hemofilickým združením.

Autor o svojej novej knihe povedal: „Ja knihe želám, aby sa dostala aj  zdravým deťom, aby si uvedomili, že sú na svete ľudia, ktorí  majú rôzne choroby a postihnutia a treba ich obdivovať ako sa s tým vyrovnali.“ 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606