magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na detskej železnici odveziete už aj bicykel
@ Aktuálne -> Doprava      Jun 26 2013 - 05:16 GMT

Na košickej detskej historickej železnici predstavili v nedeľu 23. júna 2013. prvý cyklovagón. Do prevádzky sa tak vráti ďalší historický letný vozeň s typovým označením  Ca/u 620, ktorý bol zrekonštruovaný a mierne upravený vďaka projektu ACCESS2MOUNTAIN. Cestujúcich určite poteší možnosť prepraviť z Čermeľa na Alpinku bicykel vo vynovenom vozni bezplatne.

Na slávnostnú uvádzaciu jazdu sú pozvaní cyklisti, milovníci železníc a predovšetkým deti. Prevádzkovateľ železnice – občianske združenie Detská železnica Košice - pripravil na tento deň nielen uvádzacie jazdy, ale aj ukážku práce mladých železničiarov, rôzne hry a súťaže. Preprava bicyklov je zadarmo nielen počas tohto dňa, ale počas celého roka.

Cyklisti využívajúci cyklotrasy v Košiciach a okolí dostanú možnosť cestovať po detskej železnici v Čermeľskom údolí aj s bicyklom. Do prevádzky sa dostáva staronový letný vozeň Ca/u 620 obohatený o vybavenie na prepravu bicyklov. Rekonštrukcia je súčasťou projektu ACCESS2MOUNTAIN financovaného z programu Európskej teritoriálnej spolupráce 2007-13, Juhovýchodná Európa.

Vozeň má bohatú históriu, ako hnuteľná pamiatka je chránený aj zákonom. Vyrobený bol začiatkom 20. storočia pre úzkorozchodnú železnicu do Banskej Štiavnice. Cez iné slovenské úzkokoľajky sa po rôznych úpravách dostal v roku 1955 na vtedajšiu košickú pioniersku železničku. V posledných dvoch desaťročiach chátral. V roku 2013 dobrovoľníci podrobili vozeň rekonštrukcii a prestavali ho na cyklovagón. Bol opravený pojazd, skriňa i interiér vozňa, v ktorom boli osadené cyklostojany na prepravu bicyklov. Na staniciach v Čermeli a na Alpínke pribudli odstavné plochy s cyklostojanmi.

Investícia bola zrealizovaná s finančnou podporou z projektu ACCESS2MOUNTAIN a vďaka spolupráci medzi občianskym združením Detská železnica Košice, Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja Košice, n. o. a Košickým samosprávnym krajom. Rozpočet slovenskej časti projektu bol 150 tisíc eur, KSK ho spolufinancoval čiastkou 22 500 eur, čo je 15 percent.

Cieľom projektu ACCESS2MOUNTAIN je zlepšenie dostupnosti horských regiónov environmentálne prijateľným spôsobom a podpora prepojenia regiónov Álp a Karpát. Prospech z projektu by mali mať miestni obyvatelia a turisti. Špecifickými cieľmi projektu sú znalosti, povedomie a kapacitná báza pre riešenie problémov dopravy a pre riešenie mobility v horských oblastiach na rôznej úrovni. Ďalej efektívne a atraktívne železničky a intermodálna doprava pre rozvoj turistiky v Alpskom a Karpatskom regióne a zlepšenie životného prostredia v týchto oblastiach.

Projekt je postavený na spolupráci partnerov z ôsmich krajín Európy. Prejavuje sa vo výmene dobrých praktík, vo vzájomnej výmene skúseností a v zavádzaní pilotných praktík zlepšujúcich dostupnosť. Okrem stretnutí, konferencií a štúdií budú medzi výstupy projektu patriť aj z nich vyplývajúce menšie investície. Prvou z nich je práve zrekonštruovaný cyklovagón.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606