magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Chodci, buďte obozretní
@ Aktuálne -> Doprava      Jul 19 2013 - 08:43 GMT

Aj na východe sa už začala letná turistická sezóna. Každý rok sa počas letnej sezóny zvyšuje premávka na cestách. Zvyšuje sa pohyb domácich i zahraničných turistov, tým aj počet vozidiel na cestách. Počas minuloročnej letnej sezóny evidujeme v Košickom kraji 303 dopravných nehôd, v roku 2011 evidujeme 291 dopravných nehôd. Minulý rok sme počas letnej sezóny zaznamenali 7 usmrtených osôb, v roku 2011 o jednu usmrtenú osobu viac (8). Ťažké zranenia utrpelo minulý rok 36 osôb, v roku 2011 (35) osôb. Minulý rok sa ľahko zranilo 189, v roku 2011 sa zranilo ľahko 169 osôb. Celkovo ide o nárast dopravných nehôd, pričom evidujeme pokles ich následkov a to usmrtených osôb. Aj napriek tomu apelujeme na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali dopravné predpisy a aj vlastnou zodpovednosťou prispeli k bezpečnosti na cestách.

Za prvé dva týždne, teda od 1. do 14. júla tohto roka evidujeme v Košickom kraji celkom 62 dopravných nehôd, o 15 viac ako v rovnakom období minulého roka. Ťažko sa zranilo 8 osôb, o štyri menej ako pred rokom Ľahko zranenia utrpelo 34 osôb, o 2 menej ako minulý rok.  O život prišla jedna osoba a to minulý týždeň v stredu večer v katastri Košíc na rýchlostnej ceste zranil z doposiaľ nezistených príčin 40-ročný, občan Maďarska, chodca v pravom jazdnom pruhu. Chodec zomrel na mieste nehody. V minulom roku nebola usmrtená žiadna osoba. Najviac nehôd sme zaznamenali v okrese Košice (20), najmenej v Trebišovskom okrese (4).

Vodiči musia byť opatrní  a predvídať. Spomaliť na miestach, kde je pravdepodobnosť výskytu chodcov. Vždy je lepšie radšej niekde chvíľu meškať, ako ľutovať zvyšok života nešťastie, ktoré sa nedá odčiniť. Taktiež chodci musia byť obozretní, všímať a sledovať dianie okolo seba. Nezabúdať, že za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe reflexné prvky alebo oblečený reflexný odev. Všetci, ktorí sú účastníkmi premávky, by mali myslieť v prvom rade na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.

Polícia v Košickom kraji v letnom období posilnila hliadkovú činnosť poriadkovej, železničnej ako aj činnosť dopravnej polície a vo svojich okresoch počas leta zvýši dohľad najmä na miestach tragických dopravných nehôd, na miestach častých kolíznych situácií i frekventovaných miestach v blízkosti letných rekreačných zariadení. Taktiež budú dohliadať na miestach so zvýšeným pohybom chodcov.

V tejto súvislosti včera (18.7.) vykonali policajti dopravnej, poriadkovej a hraničnej polície spoločný výkon služby v okrese Košice a Košice- okolie, kde sa zamerali najmä na kontrolu dodržiavania ustanovených alebo obmedzených rýchlostí jazdy vozidiel, spôsobu jazdy a priestupkov páchaných v dynamike cestnej premávky. Počas kontroly zistili celkom 238 priestupkov, z tohto počtu riešili 218 v blokovom konaní. Napomenutím vybavili 16 priestupkov a 4 priestupky oznámili na dopravný inšpektorát. Najviac priestupkov riešili za prekročenie rýchlosti (164). V 13-tich prípadoch neboli vodiči pripútaní bezpečnostným pásom. Požitie alkoholu nezistili ani u jedného vodiča, pričom odhalili jedného cyklistu, ktorý jazdil na bicykli pod vplyvom alkoholu. Zadržali 5 vodičských preukazov a 7 osvedčení o evidencii vozidla.

Počas celého leta budeme vykonávať dopravno-bezpečnostné akcie s cieľom znížiť nehodovosť a úmrtnosť na cestách, ale aj na ochranu života, zdravia a majetku občanov. Policajní preventisti zamerajú svoju činnosť okrem iného aj na nemotorových účastníkov (chodcov, cyklistov). Cyklisti by nemali zabúdať na to, že aj oni sú účastníkmi cestnej premávky a jazdou na bicykli pod vplyvom alkoholu ohrozujú nielen seba, ale i ostatných účastníkov cestnej premávky.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606