magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Polícia apeluje na vodičov: Znížte rýchlosť!
@ Aktuálne -> Doprava      Aug 13 2013 - 06:44 GMT

Počas kontroly policajti odhalili 109 vodičov, ktorí sa asi „ponáhľali“

Dňa 12.8. dopoludnia vykonali policajti dopravnej, poriadkovej a železničnej polície osobitnú kontrolu na cestách Košického kraja, pričom sa zamerali na vodičov nákladných motorových vozidiel s celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3 500 kg a autobusov. Osobitnej kontroly sa zúčastnilo 62 policajtov. Počas kontroly zistili celkom 172 priestupkov, z tohto počtu riešili 161 v blokovom konaní. Napomenutím vybavili 10 priestupkov a 1 priestupok oznámili na dopravný inšpektorát. Najviac priestupkov riešili za prekročenie rýchlosti (109). V 14-tich prípadoch neboli vodiči pripútaní bezpečnostným pásom. Požitie alkoholu zistili u jedného vodiča, pričom v blokovom konaní riešili za priestupky aj 3 chodcov. Zadržali 4 vodičské preukazy, 5 osvedčení o evidencii vozidla a jednu tabuľku s evidenčným číslom.

Polícia bude i naďalej vykonávať dopravno-bezpečnostné akcie, ktorých cieľom je znížiť nehodovosť a úmrtnosť na cestách, ale aj na ochranu života, zdravia a majetku občanov.

Polícia apeluje na vodičov: Znížte rýchlosť!

Vzhľadom na to, že rýchlosť  je spolu s ďalšími faktormi jednou z hlavných príčin dopravných nehôd,  vodičov opätovne upozorňujeme na povinnosti súvisiace s dodržiavaním rýchlosti. Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Taktiež podľa zákona o cestnej premávke vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad. Toto ustanovenie o povinnosti vodiča jazdiť primeranou rýchlosťou má svojim charakterom prednosť pred ustanovením o najvyšších povolených rýchlostiach, prípadne pred rýchlosťou ustanovenou dopravnou značkou. Všetci vodiči by si mali uvedomiť, že podľa  tohto ustanovenia sú vodiči povinní znížiť rýchlosť jazdy  napr. na neprehľadných miestach ako aj pri zníženej viditeľnosti, kde je vzdialenosť, na ktorú majú rozhľad, obmedzená dosahom svetlometov vozidla. Teda je potrebné všetkých vodičov upozorniť, že zákonom, resp. dopravnou značkou povolené rýchlosti sú najvyššie, ktoré zákon alebo značka povoľuje. Pre vodičov z toho vyplýva, že pokiaľ mu to vyššie popísané okolnosti nedovoľujú, musí znížiť rýchlosť jazdy.

Každý účastník premávky je podľa zákona povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil jej bezpečnosť a plynulosť. Pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, aby neohrozil na živote a zdraví seba a ostatných, a nespôsobil sebe a ostatným škody na majetku.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606