magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajti si posvietili najmä na chodcov a cyklistov
@ Aktuálne -> Doprava      Oct 30 2013 - 06:03 GMT

Včera popoludní policajti v Košickom kraji vykonali osobitnú kontrolu. Jej cieľom bolo pozitívne ovplyvniť vývoj dopravnej nehodovosti a dopravno-bezpečnostnej situácie. Počas akcie sa zamerali na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky jej nemotorovými účastníkmi s osobitným dôrazom na vybavenie bicyklov, používania ochranných prilieb cyklistami, používanie reflexných prvkov alebo reflexných bezpečnostných odevov za zníženej viditeľnosti cyklistami a chodcami ako aj na používanie priechodov pre chodcov. Kontrolovali aj vodičov, u ktorých sa zamerali na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky týkajúce sa povinností vodičov motorových vozidiel voči chodcom a opačne najmä v obciach.

Do akcie sa zapojili aj policajti – preventisti, ktorí nemotorových účastníkov upozorňovali na ich povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákona. Policajti týmto neosvetleným resp. slabo viditeľným občanom v rámci prevencie rozdávali reflexné prvky. Policajti takto upozornili chodcov a cyklistov, aby na cestách nezabúdali na svoju bezpečnosť. Počas akcie rozdali celkom 800 kusov reflexných prvkov. Osobitnej kontroly sa zúčastnilo celkom 74 policajtov dopravnej, poriadkovej a železničnej polície.

Policajti počas štyroch hodín zistili celkom 159 priestupkov, z tohto počtu riešili 105 závažných priestupkov v blokovom konaní. Napomenutím vybavili 48 priestupkov a 6 oznámili na dopravný inšpektorát. Rýchlosť v blízkosti priechodoch pre chodcov prekročilo až 28 vodičov. U dvoch vodičov a jedného cyklistu zistili požitie alkoholických nápojov. Zadržali 2 vodičské preukazy a 9 osvedčení o evidencii vozidla. U nemotorových účastníkov zistili celkom 19 priestupkov, z toho pravidlá cestnej premávky porušili deviati cyklisti a desiati chodci.

Občanom opäť pripomíname, že v týchto dňoch sa veľmi rýchlo stmieva a neosvetlený cyklista i chodec na ceste bez reflexných prvkov je veľkým rizikom.  Použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov výrazne zvyšuje bezpečnosť. Za zníženej viditeľnosti by chodci a cyklisti mali mať neustále na pamäti, že ich musí byť dobre vidieť, v mnohých prípadoch ich bez reflexných prvkov vodiči zbadajú len na poslednú chvíľu. Treba si uvedomiť, že stret s vozidlom v takýchto prípadoch často končí tragicky.“

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606