magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prečo nemohli povedať STOP ťažbe uránu?
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 30 2014 - 05:29 GMT

Mesto Košice narušilo plánované podujatie „Stop uránu! Zastavme urán teraz!“, ktoré sa uskutočnilo 26.03.2014. Na vopred ohlásenom podujatí, na ktoré boli pozvaní obyvatelia Košíc a okolia, aby spoločne povedali NIE URÁNU a spoločne si pozreli prezidentský duel na veľkoplošnej obrazovke, došlo o 18:30 hod. k neočakávanému výpadku elektrickej energie. „Ani po dvoch hodinách neboli zodpovední schopní chybu odstrániť... “ uviedol okrem iného Jaroslav Polaček z OZ Pre Košice Sever, zodpovedný za organizáciu podujatia.

Mesto Košice a Bytový podnik mesta Košice požiadali organizátori hneď nasledujúce ráno 27.03.2014 o oficiálne stanovisko: „Týmto Vás žiadame o oficiálne stanovisko k výpadku elektrickej energie počas podujatia "STOP URÁNU" 26.03.2014.“ Žiaľ, aj po telefonickej urgencii a prísľuboch hovorkyne mesta Košice sme nezískali žiadne stanovisko mesta ani do piatku 28.03.2014 do 11.00hod., dodal Jaroslav Polaček.

I napriek incidentu sa viac ako 300 Košičanov rozhodlo zotrvať aj pri vypnutej obrazovke a vypočuť si nesúhlasné názory organizátorov s prípravou ťažby a spracovania uránu v Košiciach.

Účastníci stretnutia podporili občianskymi združeniami organizovanú Výzvu Róbertovi Ficovi, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie, za čo im ďakujeme.“ poďakoval sa Ladislav Rovinský zo Základnej organizácie Košice 2013 – Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, ktorá dlhodobo bojuje proti zámeru ťažby uránu v Košiciach na Jahodnej.

Organizátori celú akciu ukončili po 21:00 hodine. Pričom jedna z politických strán zneužila záver akcie na svoju prezentáciu a upriamovala na seba pozornosť hanlivými výrokmi, od čoho sa organizátori dištancujú a verejnosti sa ospravedlňujú. Stretneme sa opäť!

Občianske združenia pozývajú Košičanov a obyvateľov blízkeho a ďalekého okolia, v nedeľu 6. apríla 2014 o 16.00 hod. opäť na Hlavnú ulicu k Dolnej bráne. Témou stretnutia bude prezentácia ďalších krokov po prezidentských voľbách.

 

Na tomto spoločnom postupe a organizácii protestu sa dohodli občianske združenia Urán Košice

 

STOP, Slovenský zväz ochrany prírody a krajiny – ZO Košice 2013, OZ Priatelia Zeme, OZ Sosna, OZ Pre Košice Sever, zastupujúce obyvateľov mesta Košice a jeho blízkeho okolia, ktorí dlhodobo a kategoricky nesúhlasia s ťažbou uránu v Košiciach na Jahodnej.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606