magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 23. Nov 2017,  meniny má
Košický filmový festival od 18. júna
@ Kultúra -> Film      Jun 16 2014 - 09:01 GMT

V poradí 6. ročník Košického filmového festivalu prinesie počas štyroch dní (18. až 21. jún) v Kasárňach/Kulturparku a v SterCentury Cinemas projekcie viac ako 60 hraných, dokumentárnych a animovaných snímok z celej Európy. Veľký priestor dostane aj slovenská kinematografia. Všetky projekcie budú aj tento rok zadarmo.

Hlavnou programovou sekciou sa pre tento rok stala Dokumentárna Európa, ktorá prinesie viacero výnimočných a tematicky aktuálnych dokumentárnych filmov. Spomenieme napríklad len český film Pevnosť, ktorý ukazuje realitu neuznanej republiky Podnestersko, ktorá sa nedávno opäť dostala na stránky novín. O živote v občianskou vojnou zasiahnutej Líbye rozpráva slovenský film Krvávé piesky Líbye. Snímka je príbehom zdravotnej sestry, ktorá odišla zo Slovenska pracovať a žiť do tejto severoafrickej krajiny.

Ďalej v programe nájdete aj snímky Čo mu iné ostáva o Dežovi Ursinym, Zachara 52 o prvom slovenskom olympijskom víťazovi, Súď ma a skúšaj o osudoch rádových sestier v období likvidácie reholí komunistickým režimom v 50. rokoch, či posledný film populárneho režiséra Paľa Barabáša Stopy na hrebeni.

Z hraných a animovaných filmov by mohol mladších divákov zaujať český nezávislý film Liga nepotrebných, ktorý je vydarenou paródiou na mnohé dnes úspešné zahraničné filmy. Po prvýkrát v Košiciach uvedieme aj dvojicu nových krátkometrážnych animovaných filmov zo slovenskej produkcie – Sneh a Fongopolis.

Pre tých filmových fanúšikov, ktorý sa chcú viac ponoriť do histórie filmu, prinášame programovú sekciou s názvom Počiatky nórskeho filmu. Uvedieme v nej tri nemé snímky z rokou 1919 až 1926, ktoré mali zásadný vplyv na formovanie kinematografie tohto severského národa. Ide o kvalitné diela a dve z nich sú navyše nakrútené podľa románov nositeľov Nobelových cien za literatúru.

Druhou tematickou sekciou v tomto ročníku je Out of Darkness. Ide o medzinárodný dokumentárny program zložený z filmov východoeurópskych autorov o zániku fenoménu kino nie len v podobe klasických kamenných kín. Najvýznamnejším filmom v  tejto kolekcii je zrejme Battu´s Bioscope poľského režiséra Andrzeja Fydika.

Podrobnosti o celkom programe, jednotlivých filmoch a premietacie časy nájdete na adrese:

http://www.kff.sk

Nájdete nás aj na facebook.com:

http://www.facebook.com/KosiceFilmFest

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606