magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesiac autorského čítania v poslednej tretine
@ Kultúra -> Literatúra      Jul 24 2014 - 04:25 GMT

Tohtoročný Mesiac autorského čítania, ktorý je najväčším stredoeurópskym festivalom ponúkol už 20 večerov plných poézie a prózy a preklopil sa tak do svojej poslednej, záverečnej tretiny. Ak ste ešte nestihli využiť možnosť stretnúť sa s autormi zvučných mien a vychutnať si ich autorské čítania, nemusíte sa obávať, Knižnica pre mládež mesta Košice ako hlavný usporiadateľ slovenskej časti festivalu avizuje ešte desať pútavých literárnych večerov v krásnom prostredí košického Kulturparku.

Slovenčina, čeština, angličtina a škótska gealčina sú jazyky aktuálneho IV. košického ročníka festivalu Mesiac autorského čítania, ktorý súčasne prebieha v štyroch mestách, v Brne, Ostrave, Košiciach a v poľskom Vroclave, hlavnom meste hornosliezského vojvodstva.  Každoročnou snahou organizátorov, Knižnice pre mládež mesta Košice a vydavateľstva Větrné mlýny je oboznámiť čo najširšiu verejnosť so súčasnou tvorbou nielen domácich ale aj zahraničných autorov.

Riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, Iveta Hurná: "Snažíme sa predstaviť to najzaujímavejšie, najrôznorodejšie a často aj trochu kontroverzné zo súčasnej európskej tvorby. Naozaj sa snažíme vytvoriť široký priestor na to, aby si každý mohol individuálne a slobodne vybrať čo mu je blízke, o čo má záujem, alebo s ktorým autorom sa chce zoznámiť. Aj z tohto dôvodu pre návštevníkov nášho festivalu pripravujeme krátke upútavky o čítajúcich autoroch, ktoré pravidelne aktualizujeme na našej facebookovej stránke."

Posledná tretina festivalu ponúkne zaujímavých domácich autorov, z ktorých viacerí sú držiteľmi literárnych cien Anasoft litera  a Magnesia Litera ako Petra Hůlová (CZ, vystúpi 25.7.) Jana Juráňová (SK, vystúpi 30.7.2014), Monika Kompaníková (SK, vystúpi 31.7.2014), či Marek Vadas (SK, vystúpi 29.7.2014). No určite stojí za to prísť si vypočuť aj ďalších domácich festivalových hostí Petru Hůlovú (CZ), Michala Hvoreckého (SK), J.H.Krchovského (CZ) Petra Pišťáneka (SK), Magdalénu Platzovú (CZ), Martina Reinera (CZ) a Ivana Štrpku (SK).

Škótsko vstúpi do poslednej tretiny vystúpením medzinárodne známeho autora detektívnych príbehov Petra Maya, ktorý je súčasne úspešným scenáristom a redaktorom hlavných večerných programov britskej televízie. Následne pricestujú jeho spisovateľský kolegovia  David Kinloch, Gerda Stevenson, Aonghas MacNeacail, Val McDermid, Ewan Morrison, Chris Hannan, Theresa Breslin, David Wishart a William Letford.

Stretnutia s autormi prebiehajú v areáli Kasární/Kulturpark na Kukučínovej ulici v Košiciach pri pavilóne Papa a v prípade nepriaznivého počasia vo vnútri tohto pavilónu. Číta sa každý deň v týždni v čase od 18.00 do 20.00 hod. a začína vždy domáci autor z Česka alebo Slovenska a o 19.00 hod. pokračuje škótsky autor. Počas týchto vystúpení je v pozadí  premietaný preklad čítaného textu do češtiny, alebo slovenčiny. Vo štvrtok 24.7. bude začiatok festivalového večera opäť posunutý na 17.00 hod. z dôvodu prebiehajúceho koncertu hudobného festivalu Hevhetia.  Účastníkom festivalu usporiadateľ koncertu poskytuje 50% zľava z ceny vstupného.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice a záštitu nad ním prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši.

Eka, Košice, 22.7.

Program, upútavky ako aj bližšie informácie nájdete na:

www.autorskecitanie.sk            https://www.facebook.com/kniznica.kosice

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606