magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 08.02.2015
@ Aktuálne -> Polícia      Feb 09 2015 - 04:19 GMT

Košičanka čelí obvineniu z krádeže

Košickí policajti vypátrali a z prečinu krádeže obvinili 20-ročnú Lauru z Košíc, ktorá v decembri 2014 v jednom z košických obchodných domov, ukradla z nákupného vozíka kabelku s osobnými dokladmi, peňaženkou, finančnou hotovosťou 150,- eur a mobilným telefónom. 59-ročnej žene z okresu Košice-okolie spôsobila škodu vo výške 250,- eur. V prípade dokázania viny jej hrozí až dvojročné väzenie.

Požiar vozidla vyšetruje polícia

Košickí policajti pátrajú po páchateľovi, ktorý v noci zo soboty na nedeľu na Aténskej ulici v Košiciach zapálil osobné motorové vozidlo zn. Opel Corsa. Požiarom horiaceho vozidla boli poškodené aj dve vedľa stojacie vozidlá. Majiteľov vozidiel vznikla predbežná škoda vo výške 9.000,- eur. Poverený príslušník PZ začal trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci. Za tento skutok je možné uložiť až trojročný trest odňatia slobody.

Šteňa utýral do bezvedomia

Rožňavský vyšetrovateľ z prečinov výtržníctva a týrania zvierat obvinil 39-ročného Martina z okresu Rožňava. Obvinený dňa 05. februára 2015 v popoludní za doposiaľ presne nezistených okolností na Námestí 1. mája v obci Štítnik, pred najmenej desiatimi osobami týral zviera asi 7-8 týždňové šteňa psa kríženca. Potom čo ho hodil o zem do neho viackrát kopol. Šteňa následne stratilo vedomie. Obvinený je stíhaný na slobode, v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na a jeden až päť rokov.

Incident v autoservise

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície zo spáchania zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a prečinu hrubého nátlaku obvinil 30-ročného Martina z okresu Vranov nad Topľou.  Obvinený v piatok (6.2.2015) v popoludní v jednom z michalovských autoservisov pýtal od tam prítomného 29-ročného muža peniaze, ktoré poškodený dlhoval tretej osobe. Poškodený mu peniaze odmietol vydať a tak ho obvinený fyzicky napadol. Počas útoku obvinený bodol poškodeného nožom do chrbta a porezal ho na ruke. Spôsobil mu zranenia s predpokladanou dobou liečenia v trvaní najmenej  5 týždňov. Obvinený bol zadržaný a umiestnený do cely policajného zaistenia s podnetom na väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Matku udieral päsťami aj stoličkou

Z prečinu nebezpečného vyhrážania polícia obvinila 44-ročného Eduarda z okresu Michalovce.  Obvinený sa v sobotu (7.2.2015) v popoludní v rodinnom dome v obci Zalužice, vyhrážal zabitím svojej 67-ročnej matke. Vulgárne jej nadával a počas vyhrážok ju stoličkou udieral do hlavy a tela. Následne si na ňu sadol a päsťami ju udieral do hlavy a chrbta. Vzápätí podišiel k vedľajšiemu stolu, z ktorého vzal kuchynsky nôž a neustále sa sním vyhrážal, že ju dobodá a zabije. Spôsobil jej zranenia s dĺžkou práceneschopnosti viac ako 6 dní. Obvinený bol umiestnený v cele policajného zaistenia a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Vykradli starčeka

Policajti Obvodného oddelenia PZ Veľké Kapušany vypátrali a z prečinu porušovania domovej slobody obvinili 25-ročného Jozefa a 16-ročného Júliusa z okresu Michalovce. Títo vo štvrtok (5.2.2015) krátko pred polnocou v meste Veľké Kapušany, vošli cez neuzatvorenú bránu na dvor rodinného domu 83-ročného dôchodcu. Následne z neuzamknutého motorového vozidla zn. Peugeot 206 odcudzili dámsku peňaženku s osobnými dokladmi. Spôsobili škodu za 10,- eur. Obaja obvinení boli umiestnení v cele policajného zaistenia s návrhom na vzatie do väzby. V prípade dokázania viny im hrozí až dvojročné väzenie.

Aj seniori si musia vedieť ochrániť majetok a zdravie

Starí ľudia majú legitímny nárok na pokojnú a kľudnú starobu. Seniorský vek nie je žiadna tragédia, život tým zďaleka nekončí. Aj preto je dôležité brať svoje roky vážne a podľa toho sa aj správať. Ku kľudnej starobe určite patrí aj ochrana majetku a zdravia.

Podľa policajných štatistík patria seniori spolu s deťmi, ženami a handicapovanými spoluobčanmi k najohrozenejším skupinám obyvateľstva. Často a veľmi ľahko sa stávajú obeťami majetkovej alebo násilnej trestnej činnosti. Beznádej nie je však na mieste. U všetkých potencionálnych obetí trestnej činnosti je nutné rešpektovať určité pravidlá opatrnosti a bezpečného správania.

OPATRNOSŤ  JE TIEŽ PREVENCIA. Preto:  

  • chráňte svoj majetok a nenechávajte odomknuté svoje príbytky hlavne v nočných hodinách, zabráňte tak vstúpiť na svoj pozemok cudzím osobám,

  • pri odchode z miesta bydliska nezaťahujte rolety a žalúzie, nevypínajte prívod elektriny,

  • nikdy neotvárajte dvere svojho bytu automaticky, ak neviete, kto je za nimi. Využívajte panoramatické „kukátko“, či bezpečnostnú retiazku. Do bytu dovoľte vstúpiť iba osobám, ktoré poznáte,

  • poraďte sa s odborníkmi, či je váš byt alebo rodinný dom dostatočne a dobre zabezpečený,

  • nechváľte sa svojimi majetkovými pomermi, zvlášť pred cudzími ľuďmi,

  • neskladujte doma väčší obnos peňazí a ďalšie cennosti. Cenné veci uschovávajte v bezpečnostných schránkach bankových inštitúcií,

  • ak nie je k dispozícii spoľahlivá osoba, využite elektronické spínacie zariadenie, ktoré podľa nastavenia rozsvieti svetlá, zapne rozhlasový prijímač, televíziu a pod.. (ide opäť o vytvorenie zdania, že v byte je prítomný majiteľ),

  • doklady, kľúče od bytu a ďalšie cennosti nenechávajte nikdy bez dozoru. Neodkladajte ich spolu s odevom v šatniach , u lekára, na úradoch a pod.,

  • pre prípad, že by bol však byt aj tak vykradnutý, je vhodné mať zdokumentované cenné veci, zapísané výrobné čísla. Tieto informácie pomôžu polícii v pátraní a poisťovniam pri likvidácii poistnej udalosti.

 

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606