magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zaujímavé predstavenie i tanečné workshopy
@ Kultúra -> Tanec a Balet      Mar 20 2015 - 08:14 GMT

Profesionálne tanečné Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica prichádza do Košíc so svojim premiérovým formátom ROOTS. Predstavenie sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku 22. marca o 19. hodine. Tanečníci predvedú príbeh dvoch mužov na ceste, ktorí zažívajú rôzne zvláštne veci, odchýlky od správneho smeru, akoby niekto nechcel, aby sa nedostali tam, kam smerujú.

Ich cesta pokračuje a keď si už sú takmer istí, že sa bezpečne dostanú domov, všetko je zrazu inak. Smer, ktorým putujú, je nesprávny, niečo sa stalo. Stretávajú zvláštne bytosti, ktoré predtým nepoznali. Prekročili hranice ľudskej civilizácie, aby sa ocitli vo svete inakosti, „nenormálnosti“. Stretávajú sa tu s bytosťami, tieňmi – temnými, nízkymi a krutými. Tie nimi manipulujú a je len na nich, či im silu dodajú alebo ich o ňu úspešne oberú. Učia sa s nimi žiť v zhode. Ak chcú dôjsť do svojho cieľa, musia prijať aj výzvu premeny, v ktorej bude pre nich poznanie „temna“ veľmi dôležité. Avšak hrozí im, že v nerozoznateľnom šume sa ich pamäť rozplynie. Záleží len na nich, či sa z ich putovania stane nočná mora alebo katarzný návrat na pôvodné miesto.

Na košickej scéne príbeh stvárnia Tibor Trulík, Lenka Rajchmanová, Marie Knapová, Maria Hernando Blasco a Jakub Jeňo. Inscenácia Roots vznikla v choreografii Stanislavy Vlčekovej. Režisérom a autorom hudby je Jozef Vlk. O kostýmy sa postarala Katarína Holková, autorom scénografie je Ján Ptačin a svetelný dizajn je výsledkom práce Jána Čiefa.

Umelci si pre Košičanov pripravili okrem predstavenia aj dva tanečné workshopy. Začiatočníkov, aj pokročilých záujemcov paralelne zasvätia do tajov tanca 23. marca o 9:30 v tanečnej sále Kasární/Kulturparku.

Stanislava Vlčeková je nezávislá choreografka, tanečnica a tanečný pedagóg. Absolventka Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici a odboru pedagogika moderného tanca  na VŠMU v Bratislave spolupracovala na projektoch s významnými choreografmi a režisérmi tanečného divadla a vystupovala vo viacerých krajinách Európy. V pedagogickej oblasti sa ako jedna z mála na Slovensku intenzívne venuje súčasnému tancu a technike tanca s partnerom. Vyučuje súčasnú techniku na katedre hereckej tvorby VŠMU. Organizuje a praktizuje intenzívne workshopy pre profesionálnych tanečníkov, tanečných pedagógov, choreografov a hercov doma a v zahraničí. Bola spoluzakladateľkou, spoluautorkou a tanečnicou skupiny MY3. Spolupracuje s divadlom SkRAT, Divadlom elledanse, s osobnosťami z oblasti divadla a filmu, režisérmi. Je kmeňovou členkou fyzického divadla Debris company, kde pôsobí ako choreografka a interpretka. Ako choreografka spolupracovala na rôznych divadelných inscenáciách. Získala niekoľko ocenení: Cenu poroty na dvanástom ročníku Saitama international Dance Contest v Tokiu za spoluautorstvo choreografie pre skupinu MY3, ocenenie TAOS – tanečná osobnosť sezóny v súčasnom tanci za interpretáciu postavy Evi-Heleny-Afrody z predstavenia „Jablko“(Elle danse) a za interpretáciu v predstavení „Hexen“ (Debris company). V roku 2012 získala tretie miesto v súťaži choreografických miniatúr za choreografiu Rose pre Balet Bratislava v srbskom Belehrade. Jej aktivity presahujú aj do oblasti filmu.

Jozef Vlk je autor, režisér, skladateľ, hudobník, performer a producent v slobodnom povolaní. Po založení divadelnej skupiny Hubris (neskôr Debris) absolvoval niekoľko hudobno-divadelných štipendií (Graz, Amsterdam, Stuttgart). S divadelnou spoločnosťou Debris Company vyprodukoval viac ako 25 produkcií, ktoré boli okrem Slovenska uvádzané aj za hranicami (Česko, Švajčiarsko, Maďarsko, Rakúsko, Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Bielorusko, Slovinsko, Singapur, India…). Ako režisér a autor hudby spolupracoval s viacerými významnými osobnosťami na rôznych domácich a medzinárodných hudobných a divadelných projektoch. Jeho spolupráca s ďalšími umelcami presahovala okrem oblasti súčasného tanca a divadla aj do oblasti hudby, výtvarného umenia, literatúry a filmu. V roku 2004 režíroval film Deň, ktorý patrí do kategórie “dance for camera”. V súčasnosti pracuje na celovečernom filme EPIC. V oblasti hudby bol aktívnym členom niekoľkých zoskupení. V súčasnosti komponuje pre svoju formáciu Double Affair a pohybuje sa väčšinou v oblasti súčasnej a elektronickej novej hudby. Je bývalým členom Fóra divadelníkov na Slovensku a redaktorom divadelného časopisu „Medzičas“, organizátorom divadelných udalostí a festivalov v Bratislave. Je dvojnásobným držiteľom ocenenie Divadelná doska v kategórii najlepšia scénická hudba sezóny. V Ostrave získal podobnú cenu OSTRA-VAR.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606