magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

CHVÁLA LIATINE
@ Kultúra -> Výstavy      Jan 23 2003 - 08:29 GMT
23. január - 25. február 2003

Slovenské technické múzeum

Zlievárenské múzeum v Budapešti nielen ochraňuje dávne zlievárenské remeslo, ale od svojho vzniku aj zbiera a dokumentuje umelecké predmety vyrobené z liatiny, ktoré kvôli lacnému základnému použitému materiálu sú často zaznávané. Liatina sa dodatočne nedá upravovať, odliatok je vždy vernou kópiou sochárom, či umeleckým stolárom vytvorenej formy.

Výstava prezentuje prekvitajúce obdobie umeleckej liatiny II. pol. 19. stor. a zač. 20. storočia. Od západu nastupujúca priemyslená revolúcia prináša aj výrobu železa, jeho odlievanie, neskôr modernú technológiu odlievania ocele, ktorú maďarskí odborníci spoznali prostredníctvom nemeckých, rakúskych, českých a moravských baníkov a hutníkov.

Koncom 19. storočia začínajú liatinové pece nahrádzať dovtedy používané kachlové pece. Prvé typy liatinových pecí boli jednoduchšej konštrukcie a kúrilo sa v nich len drevom. Neskôr sa objavujú aj liatinové pece na uhlie, ktoré sú doplnené ohrievacím výklenkom. Postupne sa vyrábali pece rôznych typov, ako napr. s predĺženým dymovodom, tzv. poschodové pece, pece s reguláciou vetrania, pece vybavené ohňovzdornou vložkou, menšie hranaté pece, slúžiace na zohrievanie raňajok, vežké halové pece a malé pece s malým
ohniskom. Reliéfy a rebrovania liatinových pecí zvyšovali ich výhrevnosť, súčasne však charakterizovali aj vkus vtedajšej doby. Klasicistické, romantické, barokové a neskôr secesné motívy zdobili liatinové pece.

Zo zbierok Zlievárenského múzea Budapešť výstava prezentuje 15 liatinových pecí vyrobených v zlievárňach Chyžnianska Voda, Košické Hámre (Slovensko), Ruschita, Anina, Calan (Rumunsko), Dovhe, Mukačevo (Ukrajina).

Bohatý vzorkovník liatinových pecí pri Mukačeve prebrala aj zlieváreň Turji Remeti (Ukrajina), v ktorej bola vyrobená aj vystavená prekrásna trojpriechodová liatinová pec.

V19. storočí boli z liatiny taktiež vyrábané svojrázne úžitkové a dekoračné predmety meštianskych a zemianskych domov . Prezentovaním ďalších úžitkových predmetov, ako sú súpravy k písacím stolom, listové ťažítka, stojany lámp, svietniky, krucifixy, dekoračné taniere a pamätné pokále si pripomíname zručnosť vtedajších majstrov stolárov, formovačov, zlievačov a poukazujeme na umeleckú hodnotu týchto predmetov, ktoré si zasluhujú našu ochranu.

Ani za uplynulých 100 rokov nestratili tieto predmety nič zo svojej pevnosti, funkčnosti a krásy a dodnes svedčia o zručnosti a vysokej odbornosti našich predkov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606