magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Migrujúci maratón skončil
@ Kultúra -> Literatúra      Aug 03 2015 - 08:45 GMT

V nedeľu podvečer 2. augusta 2015 na Slovensku skončil medzinárodný literárny festival Mesiac autorského čítania, ktorý pre Košičanov a návštevníkov mesta po piatykrát pripravila Knižnica pre mládež mesta Košice.

Veľký 31 dňový maratón autorských čítaní aj tento rok odštartoval v Brne 1. augusta, aby počas svojej každoročnej migrácie ponúkol reprezentatívne ukážky súčasnej literatúry. Tentoraz to boli ukážky autorov zo susediacich krajín z Česka, Poľska, Slovenska a Ukrajiny, ktoré postupne odzneli v Brne, Ostrave, Košiciach, Ľvove a nakoniec vo Vroclave. Každé z týchto miest svojich hostí vítalo v iných priestoroch. Kým Brno čítalo v divadle, Ostrava v centre kultúry a vzdelávania, Ľvov svoje čítania umiestnil do multifunkčného klubu, akejsi oázy kreativity, kde sa stretávajú miestni vyznávači sveta umenia a kultúry. Vroclav a Košice stavili na klasické prostredie knižnice, ktoré je čitateľom blízke a návštevníci Košíc si navyše mohli vychutnať aj čítačky priamo v príjemnom parku areálu Kasární/Kulturpark.

Známa neznáma Ukrajina

Usporiadateľov festivalu potešilo, že k účasti už nemotivovali len známe spisovateľské osobnosti, ale aj mladí a určite veľmi perspektívni tvorcovia. Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Za tých päť rokov už môžeme povedať, že ľudia nestrácajú záujem o literatúru, ale naopak chcú spoznávať nové tváre literatúry aj zahraničných autorov, s ktorými ešte nemajú osobnú skúsenosť. Som presvedčená, že o mnohých z hosťujúcich autorov budeme v blízkej budúcnosti veľa počuť.“ Možno však bola jednoducho lákadlom blízka a predsa tak vzdialená Ukrajina. „Literatúru nášho východného suseda veľmi nepoznáme, keďže je v slovenčine málo dostupná. Všetci tí, ktorí chodili pravidelne na čítačky mi však určite dajú za pravdu, že sme tu mali mimoriadne kvalitných  autorov, ktorých tvorba dávno prerástla hranice Ukrajiny. Autorov talentovaných, výnimočných a osobné stretnutia s nimi boli naozaj literárnym, umeleckým a ľudským zážitkom. Spomeniem aspoň niekoľko významných mien: Oksana Zabužko, Serhij Žadan, Jurij Andruchovyč, Oleksandr Irvanec. A zaujali aj tie mladšie ročníky ako manželská dvojica Andrij Bondar a Sofija Andruchovyč, Oleksandr Myched, Pavlo Korobčuk, Les Belej a Hryhorij Semenčuk. Za domácich to určite boli Petr Stančík, Ivana Gibová, Peter Juščák a Daniel Pastirčák.“

Bonusy festivalu

Medzi bonusy festivalu určite patrilo vystúpenie kapely KafkaBand s jej literárnym projektom Zámok, ktoré bolo zaujímavým a umelecky nesporne hodnotným zážitkom. K spestreniu ďalej prispeli poľskí autori, ktorí k nám priniesli výbornú poéziu a publicistiku. „A nesklamali ani česko-slovenskí autori. Na ich knižné novinky už teraz máme dlhý poradovník,“ konštatuje Iveta Hurná.

Čo ročník to unikát

Všetci, ktorí nevyužili príležitosť stretnúť sa s hosťami tohto alebo predošlých ročníkov festivalu môžu ľutovať. Každý z nich je unikátom a nie je možné ho zopakovať. „Rok čo rok tu máme inú hosťujúcu krajinu, iných autorov a žiaľ niektorí z nich už medzi nami ani nie sú“, vracia sa v myšlienkach Iveta Hurná. „Ostali nám už len spomienky na Ivana Martina Jirousa alias Magora, Jiřího Grušu, či Petra Pišťánka, ktorý u nás minulý rok pred plnou sálou ukončil Mesiac autorského čítania 2014.“

Bude aj ďalší ročník?

Čitateľov perspektívne zaujíma, či sa uskutoční ďalší ročník projektu. Iveta Hurná, riaditeľka knižnice, však zatiaľ na túto otázku odpovedať nevie. „Urobíme všetko preto, aby festival Košice neobišiel. Bude to však závisieť aj od našich možností jeho financovania.“  A kto by prichádzal do úvahy ako čestný hosť? „Ja osobne by som rada privítala našich južných susedov, autorov z Maďarska. Takto by sme ich už mali kompletných, keďže ostatní u nás hosťovali v predchádzajúcich ročníkoch.“ Iný názor má možno Petr Minařík, partner  z Větrných mlýnu, Brno. „Ten poškuľuje po Španieloch, tak uvidíme“, dodáva Iveta Hurná.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, Poľský inštitút Bratislava, Goetheho inštitút Bratislava a České centrum v Bratislave. Záštitu nad ním prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši.

 

Eka, 3.8.2015

 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606