magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vďaka investíciám KOSITu sú Košice čistejšie
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Aug 17 2016 - 03:04 GMT

Na nové zberné dvory (ZD)na Magnezitárskej ul. v Košiciach a Železiarenskej ul. V mestskej časti Košice - Šaca si obyvatelia mesta zvykajú celkom rýchlo. Za prvý mesiac letných prázdnin na ZD Magnezitárska (7,66 t) a Železiarenskú ulicu priniesli Košičania (11,5 t) spolu 19,16 t odpadu. Prevažne išlo o objemný odpad, drobný stavebný odpad a bio odpad. Naďalej najviac vyťaženým ZD zostáva ZD Popradská ulica, kde personál prijal v júli 2016 až 252,8 t, nasleduje ZD Pri Bitúnku (179,8 t) a ZD Jesenského ul. (82,16 t). Od začiatku júla 2016 navštívilo 5 zberných dvorov na území Mesta Košice spolu 3675 obyvateľov.

Predpokladáme, že návštevnosť na nových zberných dvoroch porastie. Obyvatelia sa musia najskôr dozvedieť, že vôbec ZD v meste pribudli, a ak ich budú navštevovať, čakacie doby sa na ZD skrátia a aj vzdialenosť bude pre občanov prijateľnejšia. Pustili sme sa do obnovy informačného systému, aby sa na ZD vedel rýchlo zorientovať každý návštevník. Na informačných tabuliach a nálepkách s piktogramami nájdu všetky informácie o povolenom, zakázanom aj spoplatnenom odpade,“ vysvetľuje generálny riaditeľ KOSIT a.s. Marián Christenko.

V mesiaci júl sme spoznali aj prvých piatich výhercov v súťaže  Zelená pre zberné dvory. Do súťaže sa zapojilo 280 obyvateľov, ktorí vyplnili anketový lístok. Sumu v hodnote 30 € si vďaka žrebovaniu odnášajú Viktor Méder, Róbert Filep, Beáta Lipocká, Peter Dutko a Radovan Tarkanič. Súťaž pokračuje do decembra 2016, pričom každý mesiac získa spomínanú sumu 5 šťastlivcov, ktorí priniesli odpad na jeden z piatich zberných dvorov.

KOSIT sa pustil aj do nových informačných nálepiek, ktoré začína vylepovať v rámci harmonogramu veľkého upratovania na veľkokapacitné kontajnery(VKK). Podľa Mariána Christenka  k tomuto kroku KOSIT pristúpil najmä preto, že obyvatelia sa ťažko orientujú v tom, čo do veľkoobjemného kontajnera (VOK)  a veľkokapacitného kontajnera patrí, čo konkrétne je drobný stavebný odpad (DSO), a čo je spoplatnené. „Neporiadok, preplnené VKK,  opotrebované pneumatiky i DSO nachádzame vo VKK pravidelne, dokonca aj v smetných košoch, čo je zakázané a poškodzuje to komunálnu techniku,“ tvrdí M. Christenko.

Novootvorené ZD boli jednou z významných investícii, ktorých má KOSIT na tento rok ešte veľa. V roku 2015 investovala spoločnosť celkovo viac ako 1mil. eur v rámci obnovy a rozvoja vozového parku. V roku 2016 pribudne do  flotily ďalších  12 vozidiel v celkovej hodnote 2,1 mil. eur. Zhruba v rovnakom tempe by mala obnova vozového parku pokračovať aj v priebehu nasledujúcich rokov.

Do prác v meste sa čoskoro zapojí špeciálne vozidlo na umývanie kontajnerov - Mercedes-Benz ATEGO 1527 BIN WASHER, ktoré spoločnosť obstarala za 165 400 eur bez DPH. „Je to unikátne vozidlo na vnútorné a vonkajšie umývanie odpadových nádob vodou, ktoré sa v tomto roku postará o čistotu 3 700 ks  kontajnerov s objemom 1 100 l a vyše 10 000 ks kuka nádob v meste Košice. Zapáchajúce koše na odpad by mali byť teda minulosťou “ konštatuje M. Christenko.

Od septembra plánuje spoločnosť  efektívnejšie čistenie Hlavnej ulice novým komunálnym vysávačom. ktorý zjednoduší a urýchli čistenie. Začiatkom augusta KOSIT uviedol do prevádzky zariadenie na výrobu elektrickej energie – turbogenerátor za viac ako 6 mil. eur, ktorú dodala spoločnosť Energyco. Okrem výroby elektriny je teplom zo spaľovne v súčasnosti zásobovaných 2 900 domácností.

Napriek značným investíciám KOSIT nezabúda  na komunitné a spoločenské aktivity. „V rámci firemnej spoločenskej zodpovednosti sme pripravili na október dobrovoľnícku akciu zamestnancov „KOSIŤÁCI V AKCII“, pričom trom víťazným materským školám venujeme 3 000 eur. Vyhrnieme si rukávy a pôjdeme  škôlke, ktorá získa najviac „lajkov“ na sociálnej sieti, skrášliť jej priestory,“ teší sa na milú akciu M. Christenko. Štatút celej súťaže nájdu materské školy so sídlom v košických mestských častiach na www.kosit.sk.

O spoločnosti KOSIT a.s.

KOSIT a.s. je moderná akciová spoločnosť, ktorá pôsobí na slovenskom trhu od roku 2001. Poskytuje komplexné služby na profesionálnej úrovni v oblasti odpadového hospodárstva. Patrí medzi päť najvýznamnejších spoločností na Slovensku zaoberajúcich sa týmto náročným a spoločensky veľmi citlivým priemyselným odvetvím.

V súčasnosti spoločnosť KOSIT a.s. poskytuje služby pre približne 260 000 obyvateľov východného Slovenska a pre okolo 500 podnikateľských subjektov. Ročne nakladá s vyše 80 000 tonami odpadu. Spoločnosť zamestnáva viac ako 400 pracovníkov. Pri riadení svojich procesov už niekoľko rokov používa systém riadenia kvality a vlastní certifikáty riadenia kvality ISO 9001, 1400 a OHSAS 18001.KOSIT využíva profesionalitu a skúsenosti nadobudnuté na medzinárodnej úrovni, ktoré šíri ďalej a tak napomáha ekonomickému a spoločenskému rastu v oblasti mesta Košice a východného Slovenska.

Ing. Jana Končeková, Mgr. Silvia Karolyiová

Oddelenie PR a komunikácie spoločnosti KOSIT a.s.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606