magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mladí výtvarníci vystavujú vo Verejnej knižnici
@ Kultúra -> Literatúra      Sep 14 2016 - 06:39 GMT

Kreatívne a nápadité práce študentov Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach (ŠÚV) si môžete pozrieť vo Verejnej knižnici Jána Bocatia (VKJB) na Hviezdoslavovej 5. Výstava s názvom Maturita 2016 bude prístupná od stredy 14. septembra 2016 od 16:30 do 14. októbra 2016.

Priaznivcom umenia a dizajnu predstavia svoje diela maturanti ŠÚV zo študijného odboru Propagačné výtvarníctvo. Práce vznikli ako návrhy objektov a výtvarných diel, ktoré majú slúžiť na propagáciu knižnice a čítania, spríjemniť a zatraktívniť jej priestory netradičnou formou. Vystavené sú interiérové prvky, hračky, reklamné predmety, grafické návrhy a riešenie exteriéru. Dovedna vytvárajú ucelený súbor prác absolventov školy. Spoločným menovateľom maturitných prác je knižnica a jej potreby. Študenti vytvorili vlastné návrhy riešenia z oblasti dizajnu. V oblasti grafického dizajnu sú nimi návrh loga, orientačného systému, veľkoplošnej reklamy a propagačných materiálov. V rámci priestorového dizajnu ide o návrh hračky, interiérového prvku pre detský kútik v knižnici, architektonické a výtvarné riešenie exteriéru – dvora knižnice, priestorové pútače, modulovú skladačku, návrh šperku ako reklamného predmetu.

Okrem teoretickej časti, v ktorej je obsiahnutá história témy, analýza súčasného stavu, typológia, opis vlastného návrhu, vytvoril každý maturant kompletnú výtvarnú a technickú dokumentáciu a model vlastného návrhu. Výstupy projektov sú prezentované na plagátoch,“ priblížila vedúca odboru propagačné výtvarníctvo Mgr. art. Katarína Ivanová.

Som rada, že sme opäť s Verejnou knižnicou Jána Bocatia vytvorili zmysluplný projekt, ktorý je prínosom pre obe inštitúcie. Žiaci dostali možnosť pracovať na reálnych zákazkách pre konkrétneho klienta. S podobnými zadaniami sa budú stretávať aj v praxi,“ povedala riaditeľka Školy úžitkového výtvarníctva Petra Gáborová.

So Školou úžitkového výtvarníctva sme nadviazali spoluprácu v uplynulom školskom roku. Pre nás je veľmi inšpirujúca vzájomná komunikácia s pedagógmi a študentmi. Časť prác už zdobí naše priestory, a postupne k nim budú pribúdať ďalšie. Po nedávnej úspešnej výstave s názvom Druhý život knihy, otvárame ďalšiu, ktorá bola inšpirovaná konkrétnymi potrebami knižnice. Je obdivuhodné, ako sa mladí umelci zhostili zadanej úlohy,“ uviedla riaditeľka VKJB Soňa Jakešová s tým, že knižnica plánuje návrhy študentov využiť pri svojej propagácii. 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606