magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vo VKJB atraktívny cyklus odštartujú Ľ. Jurík a Ľ. Olach
@ Kultúra -> Literatúra      Oct 10 2016 - 05:19 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) pripravila atraktívny cyklus literárnych podujatí s názvom „1+1“, počas ktorých vystúpi spisovateľ a jeho hosť. Niektorí majstri pera si k sebe prizvú kolegov spisovateľov, iní hudobníkov, ilustrátorov, cestovateľov. Skrátka ľudí, s ktorými im to „ladí“. Najbližšie knižnica pozýva na literárne stretnutie so súčasnými spisovateľmi vo štvrtok 13. októbra 2016 do centrálnej požičovne VKJB na Hviezdoslavovej 5, kde budú od 17:00 hod. prezentovať svoju tvorbu dvaja úspešní slovenskí autori - prozaik a publicista Ľuboš Jurík a básnik a prozaik Ľubo Olach.

Projekt 1+1 je zameraný na súčasnú slovenskú literatúru a kultúru. Zámerom je, aby vo VKJB dostali priestor renomovaní, inšpirujúci autori. Chceli sme, aby podujatie získalo širší kultúrny a umelecký záber, a aby sa počas stretnutí cítili komfortne hlavní aktéri i návštevníci. Každý pozvaný spisovateľ k sebe prizve ďalšieho hosťa z vyšpecifikovaných oblastí – iného autora, ilustrátora, hudobníka, výtvarníka, vydavateľa – niekoho, s kým je tvorivým a ľudským spôsobom spriaznený“, uviedla riaditeľka VKJB Soňa Jakešová.

Ľuboš Jurík (1947) vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Bol redaktorom týždenníka Nové slovo, redaktorom a šéfredaktorom Literárneho týždenníka, neskôr viedol redakciu denníka Koridor. Od roku 1992 do roku 1997 bol hovorcom predsedu Národnej rady SR. V 90. rokoch 20. storočia absolvoval množstvo zahraničných ciest a odborných stáží v Európe a USA, ktoré využil vo svojej esejistickej a publicistickej tvorbe. Je tiež autorom mnohých prozaických kníh (Krimi prípady reportéra AZ, Bratislavské poviedky, Smrť ministra a iné)  a odborných publikácii (Slovenský bigbít, Július Považan, Poučenie z moci). Za svoju literárnu činnosť získal viacero ocenení. Zatiaľ poslednou je Prémia a Cena čitateľov (Ceny a prémie Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu za rok 2015) za dielo Alexander Dubček. Rok dlhší ako storočie. Žije v Bratislave.

Ľubo Olach (1948) je absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Ešte počas štúdia začal pracovať v Roľníckych novinách ako redaktor. Neskôr pôsobil ako tlačový tajomník na Štátnej veterinárnej správe, redaktor denníka SMENA, v týždenníku SLOBODA, pracoval aj pre Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu. Po revolúcii sa stal šéfredaktorom mesačníka POP HORIZONT, založil reklamnú agentúru AURUM, teleshopingovú firmu TOP SHOP. Je autorom niekoľkých básnických zbierok (Keď zomriem tak nech…, Pri víne s bohémami, Kaviarenská poézia Ľuba Olacha a iné). Medzi čitateľmi sa veľkej obľube tešia predovšetkým jeho romány zo sveta mocných (Žraloci, Lobista a iné). V októbri mu vychádza ďalší román – Prezident. Žije v Bratislave.

VKJB už v rámci projektu 1+1 zrealizovala podujatie pre svojich detských čitateľov. Tí sa mali možnosť stretnúť s obľúbeným spisovateľom pre deti Petrom Karpinským a jeho hosťom poetkou Annou Timkovou Lazurovou.

Knižnica pripravuje ďalšie literárne stretnutia. Čitatelia sa môžu tešiť na  Daniela Pastirčáka, Michala Hvoreckého, Hanu Lasicovú a ďalších známych spisovateľov a ich hostí.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606