magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Knižnica privíta V. Rozenbergovú a K. Kucbelovú
@ Kultúra -> Literatúra      Jan 11 2017 - 03:31 GMT

Aj v novom roku pokračuje Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) v organizovaní obľúbených literárnych večerov z cyklu 1+1. Na tom najbližšom VKJB privíta dve mladé slovenské spisovateľky - prozaičku Vandu Rozenbergovú a poetku Katarínu Kucbelovú. Podujatie sa bude konať 19. januára 2017 o 17:00 hod. v priestoroch centrálnej požičovne knižnice na Hviezdoslavovej ul. 5.

Obe autorky patria medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej slovenskej literatúry a ich knihy sú priaznivo prijímané kritikmi aj  laickou verejnosťou. Prózu Vandy Rozenbergovej charakterizuje svieži, originálny jazyk, prelínanie tragiky a komiky a nečakané pointy. Katarína Kucbelová sa vo svojich básnických textoch strohým a odpoetizovaným jazykom vyjadruje k aktuálnym existenciálnym a sociálnym témam.

Vanda Rozenbergová (1971) sa narodila v Bojniciach. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pracuje ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka (2001, 2005, 2006). Knižne debutovala zbierkou poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov (2011). Po nej  nasledoval román Moje more (2012) a kniha poviedok Slobodu bažantom (2015), s ktorou sa dostala medzi finalistov prestížnej ceny Anasoft Litera 2016. Venuje sa aj výtvarnému umeniu. Žije v Prievidzi.

Katarína Kucbelová (1979) sa narodila v Banskej Bystrici. Vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave.  Je zakladateľkou výnimočného projektu Anasoft litera. Výber z jej básní bol zaradený do antológie The End of the line, The Arc antology of new poetry from east and central Europe (Koniec línie, Arc antológia novej poézie z východnej a strednej Európy, 2004) a Slowakische Anthologie (2006). Vyšli jej štyri básnické zbierky: Duály (2003), Šport (2006), Malé veľké mesto (2009) a Vie, čo urobí (2013), ktorá sa stala jednou z kníh ocenených cenou Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2013. Žije v Bratislave.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: RO SNN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606