magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V knižnici vystúpia spisovatelia a ich hostia
@ Kultúra -> Literatúra      Sep 18 2017 - 07:23 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) po krátkej prázdninovej prestávke pokračuje v organizovaní atraktívneho cyklu literárnych podujatí s názvom „1+1“, počas ktorých vystúpi spisovateľ a jeho hosť z oblasti umenia a kultúry. Najbližšie knižnica pozýva na stretnutie so zaujímavými osobnosťami umeleckého života vo štvrtok 27. septembra 2017 o 17:00 hod. do centrálnej požičovne VKJB na Hviezdoslavovej 5, kde sa predstaví obľúbená slovenská spisovateľka Silvia Bystričanová a herečka Dana Košická. Podujatie obohatí hudobná produkcia v podaní skupiny Soren.

Koncepcia projektu 1+1, v rámci ktorej si pozvaný autor k sebe prizýva ďalšieho hosťa na základe tvorivej alebo ľudskej spriaznenosti, sa v knižnici osvedčila. Knihy autorky Silvie Bystričanovej sú plné postáv s blízkym vzťahom k umeniu. Príbehmi znie hudba, sú popreplietané výtvarnými dielami a odkazmi na známe i menej známe literárne texty. Nie je teda žiadnym prekvapením, že si k sebe spisovateľka prizvala hosťa s umeleckou dušou – herečku Danu Košickú.

Silvia Bystričanová je rodáčkou z Detvy. Píše poviedky, romány a texty piesní k muzikálu. Svoju tvorbu vníma ako príležitosť motivovať čitateľov k  tomu, aby sa nevzdávali svojich snov, aj napriek všetkému a všetkým. Debutovala románom Každý deň má niekto narodeniny (2013). Po ňom nasledovali tituly: Šťastie prišlo v sobotu (2014), Jar, leto, jeseň, Agáta (2015), A vráť sa po slabších (2016). Jej zatiaľ poslednou knihou je čerstvo vydaný  Tri dni do raja (2017).

Dana Košická sa narodila v Kežmarku. Je absolventkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Po jej ukončení pôsobila v Spišskom divadle, avšak po hosťovaní v Štátnom divadle Košice roku 1995 natrvalo opustila Spišskú scénu a nastúpila do Štátneho divadla Košice, kde pôsobí dodnes. Pomerne často hosťuje aj v ďalších divadlách: Slovenské národné divadlo Bratislava, Nová scéna Bratislava, Divadlo Aréna. Hrala aj v niekoľkých televíznych inscenáciách a seriáloch.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: RO SSN

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606