magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Šaffova ostroha v Bidovciach
@ Kultúra -> Tanec a Balet      Apr 08 2018 - 03:15 GMT

V nedeľu 8. apríla 2018 sa v Kultúrnom dome v Bidovciach uskutoční krajské kolo súťaže sólistov tanečníkov Šaffova ostroha pre Košický kraj. Súťaž je pomenovaná po legendárnom tanečníkovi Jurajovi Šaffovi z Dlhého Klčova.

Podujatie, ktoré organizačne zabezpečuje Kultúrne centrum Abova (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja), je krajskou postupovou súťažnou  prehliadkou. Predstaví sa na nej 40 sólistov tanečníkov a tanečníc v ľudovom tanci.

V jednej z kategórií v povinnej časti muži zatancujú odzemok z Breznianskych lazov, ženy fľaškový zo Zámutova a páry ukľakovaný čardáš z Veľkého Zálužia. Vo voliteľnej časti zasa ľubovoľný tanec z lokality, ktorú si sami vyberú. V ďalšej kategórii tanečníci interpretujú regionálnu tanečnú tradíciu z regiónu, z ktorého pochádzajú, alebo v ktorom pôsobia.
Tu musia naštudovaný tanečný materiál doložiť pramennými podkladmi. Prehliadku dopĺňa aj kategória do 16 rokov a nositelia tanečných tradícií.

Víťazi jednotlivých kategórií postúpia na 26. ročník celoštátnej súťaže a prehliadky sólistov tanečníkov v ľudovom tanci, ktorý bude 25. – 27. mája 2018 v Dlhom Klčove pod odbornou garanciou Národného osvetového centra.

Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností , umelecký a odborný rast jednotlivcov a kolektívov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie tradičného ľudového umenia a jeho folklorizovaných prejavov. Šaffova ostroha pomáha prezentovať a konfrontovať súčasnú interpretáciu ľudového tanca, ale prispieva tiež
k vyhľadávaniu talentov a osobností v oblasti ľudového tanca, upevňuje ich záujem o sebavzdelávanie. Vďaka súťaži sa darí podnecovať interpretov ľudového tanca a tanečných pedagógov, aby vyhľadávali a poznávali tradičný tanečný materiál, osvojili si ľudový tanec
a jeho zákonitostí. Aj takýmto spôsobom sa  darí prispievať k zachovávaniu, rozvíjaniu
a oboznamovaniu verejnosti s jedinečnými hodnotami ľudového tanca ako súčasti nášho nehmotného kultúrneho dedičstva a s jeho nositeľmi a interpretmi.

Juraj Šaffa bol nositeľ ľudových tradícií a známy ľudový tanečník z Dlhého Klčova. Do podvedomia milovníkov folklóru sa dostal, keď v roku 1965 spolu s Gizelou Frenovou zvíťazili v párovom tanci vo Východnej. Mali veľký úspech a vyhrali prvú cenu bez akejkoľvek prípravy. Na hlave klobúk s dlhým kohútim perom a "čerkajúce" zlaté ostrohy na čižmách vždy upútali ako prvé. Zdvihnuté ruky a drobné cifrované krôčiky boli signálom pre primáša hudby roztancovať jeho nohy. Jeho tanec "zemplínski, cifrovani, čerkani, čapašovi čardaš," mal u divákov veľký úspech. Jeho archívne záznamy sú uložené v kultúrnom dedičstve Národného osvetového centra. Dnes je tanec v repertoári mnohých sólistov i folklórnych kolektívov.

Zdroj:RO SSN


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606