magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 01. a 02. 10..2018
@ Aktuálne -> Polícia      Oct 03 2018 - 06:54 GMT

Polícia vyzýva k zvýšenej opatrnosti na cestách!

Vzhľadom na nepriaznivý vývoj dopravnej nehodovosti a jej následkov na cestách Košického kraja, polícia zvýšila dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Sústredí sa všetky kategórie účastníkov cestnej premávky, najmä na vodičov a tých účastníkov cestnej premávky, ktorí porušujú pravidlá cestnej premávky agresívnym a arogantným spôsobom.

Minulý týždeň (39. týždeň) sme zaznamenali dve dopravné nehody s tragickým koncom, v okrese Košice okolie prišla o život mladá vodička a v Michalovskom okrese, kde prišiel o život chodec, občan Ukrajiny. O prípadoch sme verejnosť informovali. V Košickom kraji sa pri 23 dopravných nehodách ťažko zranili dve osoby, 12 osôb utrpelo ľahké zranenia. Policajti zistili 19 prípadov požitia alkoholických nápojov u vodičov dopravných prostriedkov, z toho 5 „nafúkali“ viac ako jedno promile. Zaznamenali sme 5 dopravných nehôd s účasťou chodca a jednu s účasťou cyklistu.

Od začiatku roka prišlo o život 9 vodičov vozidiel, jeden spolujazdec, 9 chodcov, 3 motocyklisti, dvaja cyklisti a jeden vodič štvorkolky. Vyzývame všetkých účastníkov cestnej premávky k zvýšenej opatrnosti, ohľaduplnosti a rešpektovaniu sa navzájom na cestách. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky, dávajte na seba pozor a jazdite bezpečne s „čistou hlavou“!

Dôchodkyňa pri nehode utrpela ťažké poranenia hlavy

Včera (1.10.) okolo obeda došlo k dopravnej nehode v Košiciach, pri ktorej chodkyňa utrpela ťažké zranenia. Podľa doterajších zistení vodič vozidla zn. VW Sharan viedol vozidlo po Laboreckej ulici smerom k Tr. SNP, pričom nedal prednosť chodkyni (76), ktorá prechádzala cez riadne vyznačený priechod pre chodcov a prednou časťou vozidla ju zachytil. Chodkyňa pri dopravnej nehode utrpela ťažké poranenie hlavy. V tejto súvislosti vyšetrovateľ PZ začal trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví. Bližšie okolnosti, presná príčina a miera zavinenia dopravnej nehody je predmetom vyšetrovania.  

Polícia obvinila vodiča z usmrtenia

Začiatkom júla tohto roku došlo k dopravnej nehode v Michalovciach, kedy vodič vozidla zn. Peugeot zastavil pri okraji vozovky a s vozidlom začal cúvať do radu zaparkovaných vozidiel na parkovacie miesto. Pri cúvaní s vozidlom zastavil a chystal sa z auta vystúpiť, aby sa presvedčil, či môže cúvať bezpečne. Na vozidle otvoril dvere v čase, kedy popri aute prechádzal cyklista (76). Cyklista s bicyklom narazil do otvorených dverí a spadol na vozovku. Pri nehode utrpel ťažké zranenia, ktorým o dva týždne v nemocnici podľahol. Vodič sa po nehode podrobil dychovej skúške s negatívnym výsledkom. V tejto súvislosti vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Michalovciach z prečinu usmrtenia obvinil 42-ročného vodiča z Michaloviec.

V dychu mu policajti namerali takmer 3 a pol promile!

Včera (1.10.) dopoludnia policajti odhalili ďalšieho nezodpovedného vodiča (45) z Krompách, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu. Policajti vodiča zastavili a podrobili dychovej skúške v obci Richnava v Gelnickom okrese, s vozidlom zn. VW Polo  smeroval od železničnej stanice do centra obce. Vykonaná dychová skúška bola pozitívna. Vodič „nafúkal hodnotu 1,66 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 3,46 promile! Policajti vodiča zadržali a umiestnili do cely policajného zaistenia. Poverený príslušník PZ už 45-ročného muža obvinil z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Hrozí mu za to až rok vo väzení.

Jesenné zmenené podmienky na cestách

  • Vodiči by sa mali v tomto období pripraviť na častejšie hmly, dážď a s tým spojenú mokrú vozovku. Je veľmi dôležité v  počasí, keď sa hromadí voda na cestách, aby vodiči dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam.

  • Za zníženej viditeľnosti prispieva k bezpečnej jazde najmä zníženie rýchlosti, ale aj používanie svetiel do hmly. K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky na potrebnú mieru. Dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám.

  • V jesennom období sa v blízkosti cestných komunikácií, najmä medzi obcami, vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri. Zvýšené riziko stretu so zverou je najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená.

  • Chodci a cyklisti sú najzraniteľnejším článkom medzi účastníkmi cestnej premávky. Apelujeme na chodcov, aby  používali reflexné prvky na oblečení.  Pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody. Odporúčame radšej sa viac krát presvedčiť či je bezpečné cez cestu prejsť.

  • Vodiči musia v sťažených poveternostných podmienkach najmä predvídať. Sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov.

Jeseň na cestách má svoje špecifiká    

Náhle zmeny poveternostných podmienok sú charakteristické pre nadchádzajúce jesenné obdobie. Nepriaznivé jesenné počasie sa častokrát podpisuje aj pod dopravnú situáciu na cestách. Zvýšená opatrnosť všetkých účastníkov cestnej premávky je preto v nadchádzajúcich mesiacoch nevyhnutná. Častými príčinami vzniku dopravných nehôd je mnohokrát aj skutočnosť, že vodiči  nie vždy adekvátne reagujú najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky, zle odhadnú vzdialenosť medzi vozidlami, niektorí precenia svoje schopnosti a aj v miernych zákrutách dostatočne neprispôsobia rýchlosť svojim schopnostiam a stavu vozovky. Opatrnou a zodpovednejšou jazdou vodičov, ale i zodpovedným prístupom chodcov, sa v mnohých prípadoch dá predísť tragédiám a kolíziám na jesenných cestách.

Polícia radí:

  • Ak ste vodič, zachovajte si primeraný odstup od vozidla jazdiaceho pred vami. Mokrá vozovka či napadané lístie môže byť pri brzdení zradné,

  • Jazdite opatrne a primeranou rýchlosťou najmä vtedy, ak je hmla. Vozovka býva v takých chvíľach mokrá a klzká, a brzdná dráha vášho vozidla sa tým automaticky predlžuje,

  • Za volantom predvídajte, najmä na cestách v obciach zvýšte pozornosť na chodcov, predovšetkým na starších ľudí. Tmavé oblečenie a skoršie stmievanie kráčajú bok po boku k nešťastiu,

  • Nezabúdajte na bezpečnostné pásy a vyžadujte to aj  od svojich spolujazdcov, malé deti patria bezpodmienečne do autosedačky!

  • Najmä ráno a večer, kedy je viditeľnosť, ale často i pozornosť vodičov znížená, je zvýšené aj riziko stretu so zverou, preto zvýšte pozornosť

Pravdepodobne šmyk na mokrej vozovke sa podpísal aj pod vznik dvoch včerajších dopravných nehôd.V okrese Rožňava včera (2.10.) krátko pred 10. hodinou 53-ročný vodič z okresu Zvolen,, ktorý viedol nákladné motorové vozidlo zn. Volvo s návesom v smere od mesta Dobšiná na obec Vlachovo (okr. Rožňava), pravdepodobne dostal s vozidlom šmyk a následne prešiel do protismeru, kde časťou návesu zachytil protiidúce vozidlo zn. Škoda Felícia, s ktorým 20-ročný muž z okresu Rožňava smeroval k obci Vlachovo. Pri dopravnej nehode utrpel podľa predbežnej lekárskej správy vodič nákladného motorového vozidla ťažké zranenia, vodič a 4 spolujazdci z vozidla zn. Škoda Felícia utrpeli ľahké zranenia. Požitie alkoholických nápojov nebolo zistené ani u jedného z vodičov. Predbežná škoda na vozidlách bola vyčíslená na 9.300 eur.

Okolo 13. hodiny 23–ročný vodič z okresu Michalovce, ktorý s osobným motorovým vozidlom zn. Renault Clio smeroval od križovatky obcí Pavlovce nad Uhom – Bajany – Veľké Kapušany na obec Bajany (okr. Michalovce), pri prejazde pravotočivou zákrutou pravdepodobne dostal s vozidlom šmyk, v dôsledku ktorého zišiel s autom do priekopy, a narazil do telefónneho stĺpa, ktorý poškodil. Po náraze vymrštilo vozidlo naspäť na cestu, kde ostalo stáť prevrátené na boku. Pri dopravnej nehode vodič zranenia neutrpel, jeho spolujazdec utrpel podľa predbežnej lekárskej správy zranenia, ktoré si vyžiadali jednorazové ošetrenie. Vodič alkohol pred jazdou nepil. Predbežná škoda na vozidle bola vyčíslená na 6.000 eur, škoda na telefónnom stĺpe na 100 eur.

Presná príčina dopravných nehôd, bližšie okolnosti i miera zavinenia sú predmetom ďalšieho vyšetrovania. 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606