magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 28.a 30, 11..2018
@ Aktuálne -> Polícia      Nov 28 2018 - 11:25 GMT

Piatkové ráno na Spiši poznačila tragédia

Dňa 30.11 v skorých ranných hodinách došlo v miestnej osade v obci Richnava (okr. Gelnica) k požiaru prízemného domu. V tom čase sa v dome nachádzalo 5 osôb, ktoré boli vzhľadom na ich neidentifikovateľný stav prevezené na súdnu pitvu. Presná príčina úmrtia osôb, ale i príčina vzniku požiaru, sú predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.

Muž, ktorý spôsobil požiar rodinného domu, už čelí obvineniu

Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Streda nad Bodrogom z prečinu poškodzovania cudzej veci obvinil 26-ročného Patrika z okresu Trebišov. Obvinený muž v utorok (27.11.) vo večerných hodinách rozbil sklenenú výplň na dverách jedného z neobývaných rodinných domov v obci Svinice (okr. Trebišov) a do exteriéru domu vhodil zapálený papierový kartón. Oheň zachvátil vnútornú časť domu a následne sa rozšíril do celého domu.

Podozrivého muža bezprostredne po spáchaní skutku na mieste zadržali policajti obvodného oddelenia Policajného zboru Streda nad Bodrogom a umiestnili do cely policajného zaistenia. Zároveň bol spracovaný podnet na jeho väzobné stíhanie. Za uvedené konanie hrozí mužovi v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na 6 mesiacov až 3 roky. .

Muž, ktorý sa správal násilne voči žene, je už vo väzbe

Jeden prípad, ktorý sa pred niekoľkými dňami stal v Košickom kraji, sa polícia rozhodla zverejniť aj napriek jeho citlivosti. Jedna zo žien, ktorá sa stala obeťou násilia, sa s dôverou obrátila na políciu. Polícia okamžite začala konať, podozrivého muža zadržala a obvinila z troch zločinov. Paradoxne v nedeľu (25.11.), v deň, ktorý je venovaný eliminácii násiliu na ženách.

Vyšetrovateľ Policajného zboru obvinil 33-ročného muža zo zločinu obmedzovania osobnej slobody v súbehu so zločinom znásilnenia a zločinu vydierania. Obvinený muž pred niekoľkými dňami obmedzil osobnú slobodu 31-ročnej žene, pretože odmietla ísť k nemu domov. Násilím ženu prinútil ísť s ním, v dome ju držal proti je vôli a vyhrážal sa jej zabitím. Pod hrozbou použitia zbrane ženu prinútil, aby mu pózovala nahá s tým, že si ju nafotí. Keď to žena odmietla urobiť, znásilnil ju. Obvinenému mužovi, ktorý je stíhaný väzobne, za tieto skutky hrozí až 10 rokov „za mrežami“.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanom na ženách, ktorým je každoročne 25. november, policajní preventisti v Košickom kraji počas celého uplynulého týždňa v školách, ale i priamo na ulici či obchodných centrách, verejnosti pripomínali, že aj na Slovensku sú ženy – obete násilia, ktoré sa často odohráva za zatvorenými dverami domova.

Táto problematika je aktuálna počas celého roka, obzvlášť však v uvedený deň, ktorý je Medzinárodným dňom eliminácie násilia na ženách. Preventisti sa tejto téme venovali nielen slovom, ale zamerali sa aj na distribúciu informačného letáku. Prirodzene, hlavnou myšlienkou celej preventívnej akcie je dostávať do popredia základnú úlohu Policajného zboru „Pomáhať a chrániť“, preto nechýbali ani rady, ako násilie rozpoznať a aké môže mať formy, či odporúčania, aby sa osoby, na ktorých je násilie páchané, okamžite a s dôverou obrátili na Policajný zbor.

Trestný zákon chráni život, zdravie, slobodu i ľudskú dôstojnosť, či iné práva a hodnoty spoločnosti. Ak sú ohrozené alebo porušené, treba okamžite zasiahnuť. V týchto prípadoch je polícia zo zákona oprávnená násilníka vykázať zo spoločného obydlia a zakázať mu vstup do obydlia na 10 dní. Násilie má mnoho podôb, a môže sa diať na ulici alebo doma za zatvorenými dverami v podobe týrania blízkej osoby a zverenej osoby, ublíženia na zdraví, znásilnenia, nebezpečného vyhrážania, nebezpečného prenasledovania či obmedzovania osobnej slobody.

Každý z nás je povinný chrániť ženy, deti, osoby vyššieho veku, zdravotne postihnuté osoby, ale neraz i mužov, pred násilím agresora. Ak o takomto správaní viete, kontaktujte políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158, alebo to oznámte anonymne na prokuratúre, súde alebo príslušnom úrade sociálnych služieb. Násilie nikdy neprestane samo. Je potrebné prelomiť mlčanie a situáciu riešiť. Nikto nemá právo za žiadnych okolností správať sa k inému človeku násilne.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606