magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nový dendrologický chodník v Botanickej záhrade
@ Aktuálne -> Rôzne      Jul 09 2020 - 08:57 GMT

Potrebu poznávania okolitej prírody si vedenie Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach plne uvedomuje, pričom naplánovaná rekonštrukcia priestorov pre verejnosť, vybudovanie turistického centra a zodpovedajúcej infraštruktúry budú doplnené o zriadenie nového dendrologického chodníka, ktorý návštevníkom BZ UPJŠ priblíži zloženie košického arboréta.

V rámci výzvy operačného programu Interreg Slovenská republika-Maďarsko - Fond malých projektov pre východnú programovú oblasť bol schválený finančný príspevok vo výške 49 687,56 € na projekt Využitie zbierkových fondov drevín botanických záhrad v Košiciach a Nyíregyházi pri výchove a vzdelávaní detí a dospelých. Spolupráca má za účel zblížiť botanické záhrady na oboch stranách štátnych hraníc a zatraktívniť pobyt v ich priestoroch pre všetky skupiny návštevníkov. 

„Zbierkový fond drevín v botanických záhradách býva rozsiahly a často chýbajú podporné aktivity na jeho využitie. Takýmito aktivitami je napríklad podrobnejšie označenie stromov tabuľami, QR kódy, náučný chodník s interaktívnymi stanovišťami podporený relaxačnými či športovými atrakciami, na ktorých by si návštevníci mohli rekreačne zašportovať. Kľúčovým je funkčné využívanie voľného času rodín a jednotlivcov prihliadajúc aj na školské návštevy. Samotná popularizácia a spolupráca medzi Botanickou záhradou UPJŠ v Košiciach a Botanickou záhradou v Nyiregyhazi má viesť k zblíženiu regiónov, výmene skúseností, poznatkov oboch inštitúcií ako aj návštevníkov“, predstavil celkovú koncepciu projektu riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach pán prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.

Na dĺžke 1 150 – 1 200 metrov bude môcť široká verejnosť nájsť viac ako 80 drevín z celého sveta, ktoré budú jednotne označené v slovenskom, anglickom a maďarskom jazyku. Po dokončení dendrologického chodníka si budú môcť školské skupiny objednať sprievodcu a následne pre nich budú pripravené interaktívne úlohy. 

Finančný príspevok pre Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach je potešujúci z hľadiska regionálneho rozvoja. Verím, že tieto dotácie pomôžu nielen košickej Botanickej záhrade, ale aj partnerskej inštitúcii v Nyiregyházi. Aj tento projekt je súčasťou 29 úspešných projektov, vďaka ktorým sme mohli z programu Interreg SKHU podporiť oba regióny dohromady čiastkou 1,2 milióna euro. Úspešná realizácia bude pozitívom pre celý Košický samosprávny kraj“, zhodnotil prínos dotácie predseda KSK Ing. Rastislav Trnka.

Každá podpora vzdelávania verejnosti je veľkým prínosom, pričom v prípade Botanickej záhrady UPJŠ sa jedná o kreatívnu a inovatívnu formu edukácie. Verím, že návštevníci ocenia realizáciu projektu, ktorý má potenciál budovať vzťah k prírodnému bohatstvu a životnému prostrediu ako takému“, uviedol rektor UPJŠ pán prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

 

Mgr. Tomáš Zavatčan, PhD.

Tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

 

 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606