magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

PRIBUDLO 60 NOVÝCH NÁJOMNÝCH BYTOV
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 14 2020 - 08:32 GMT

Nájomné byty na Slovensku dlhodobo chýbajú a naša krajina sa v tejto oblasti nachádza na konci rebríčka EÚ. Košice sa stávajú prvým mestom, v ktorom chce k riešeniu tejto situácie prispieť poisťovňa KOOPERATIVA. Bytový dom Lomená Residence na Lomenej ulici v blízkosti centra mesta je prvým vlastným projektom poisťovne, ktorý reaguje na dlhodobý nedostatok nájomného bývania a ponúka Košičanom aj obyvateľom tohto regiónu novú alternatívu v prípade, že preferujú dlhodobý prenájom bytu pred kúpou vlastnej nehnuteľnosti. .

Rezidenčný prenájom v sebe zahŕňa väčšiu mieru flexibility a slobody a jeho dostupnosť výrazne uľahčuje aj rozhodovanie o prípadnom presune za prácou. V mnohých prípadoch je pre obyvateľov praktickejšou a dostupnejšou voľbou pred financovaním vlastného bývania formou hypotekárnych úverov. Bytové komplexy s nájomnými bytmi na Slovensku dlhodobo neexistujú. Podľa štatistík EÚ sa Slovenská republika nachádza v skupine krajín s najnižšou ponukou v segmente inštitucionalizovaného nájomného bývania. Priemerný podiel sociálneho a súkromného nájomného bývania na celkovom fonde bytov je v rámci krajín EÚ na úrovni 25 %. Na Slovensku je to len 6 %. Za nami sú už len krajiny ako Chorvátsko a Rumunsko. 

Podľa našich analýz chýba na Slovensku 300- až 400-tisíc bytov, aby sme v tejto oblasti dosiahli priemer EÚ. Potrebu riešenia situácie s nájomným bývaním na Slovensku si všimli aj politické strany, ktoré sa tejto téme výrazne venovali pred tohtoročnými voľbami. Aj to svedčí o tom, že výstavba nájomných bytov v našej krajine je viac než žiaduca,“ uvádza predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne KOOPERATIVA Vladimír Bakeš a dodáva: „Naša poisťovňa dlhodobo analyzuje trh nájomného bývania, keďže v rámci skupiny Vienna Insurance Group patríme medzi vedúce spoločnosti v tejto oblasti v Rakúsku. Preto sme od roku 2017 začali vyvíjať aktívne kroky k rozbehnutiu tohto segmentu aj na Slovensku. A aktuálne môžeme v Košiciach s hrdosťou prezentovať prvý výsledok tohto úsilia.“

Nová možnosť voľby v Košiciach, aká tu doteraz nebola

Rezidenčný objekt Lomená Residence v širšom okruhu košickej mestskej časti Staré Mesto je prvým vlastným projektom poisťovne KOOPERATIVA, ktorý reaguje na nedostatok nájomného bývania pre obyvateľov regiónov Slovenska. Poisťovňa do jeho výstavby investovala 6 mil. eur. Štrnásť-podlažný bytový dom so 60 bytmi prináša Košičanom a záujemcom o prácu v metropole východu novú alternatívu dlhodobého bývania v strednom a vyššom štandarde a komforte plnohodnotne zariadených bytov pri konkurencie schopných trhových cenách prenájmu. 

Nový bytový dom na Lomenej ulici víta aj samospráva mesta. „Tento projekt rezidenčného bývania v Košiciach považujeme za naozaj unikátny a prvý svojho druhu. Prináša pre súčasných a aj budúcich obyvateľov mesta novú možnosť voľby pri riešení svojej bytovej otázky a je zároveň pozitívnym príkladom aj z celoslovenského pohľadu, ktorý ponúka riešenie pálčivého nedostatku nájomného bývania. Sme radi, že si autori tejto myšlienky v spoločnosti KOOPERATIVA vybrali pre pilotnú výstavbu práve našu mestskú časť. Veríme, že sa vďaka novému bytovému domu stane Lomená ulica, vzdialená len 10 minút chôdze od historického centra, ešte príjemnejším a živším miestom pre celú miestnu komunitu,“ vyjadruje sa Igor Petrovčik, starosta mestskej časti Košice – Staré Mesto.

Aké výhody má nájomné bývanie na Lomenej? 

Novostavba na Lomenej ulici umožňuje all-inclusive bývanie v jedno-, dvoj- a troj-izbových plne zariadených bytoch s internetovým a TV pripojením vrátane možnosti prenájmu garážového státia, externého parkovacieho státia či skladových priestorov alebo iných doplnkových služieb. „Snažíme sa poskytnúť taký štandard, ktorý umožňuje nájomcom sa okamžite nasťahovať bez nutnosti významnej investície do vybavenia bytu. To znamená, že stačí, aby si v princípe priniesli len osobné veci,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne KOOPERATIVA Vladimír Bakeš a dopĺňa: „Chceme, aby nájomcovia priamo pocítili aj to, že sme poisťovňa. Preto je v cene nájmu zahrnuté už aj poistenie zodpovednosti za škodu aj poistenie osobného majetku nájomcu.“

Nájomné bývanie, s ktorým prichádza do Košíc KOOPERATIVA, sa líši od bežného prenájmu bytov, ponúkaného individuálnymi prenajímateľmi, aj v ďalších oblastiach. „Jednou z najväčších výhod je vysoká miera stability a istoty. Nájomca má v zásade záruku, že ak byt užíva v súlade so zmluvou a domovým poriadkom a platí nájomné, tak mu zmluvu nikto vypovedať nebude - v porovnaní so situáciou, keď sa napríklad individuálny prenajímateľ rozhodne byt predať alebo sa doň sám nasťahovať,“ vysvetľuje Martin Galo, riaditeľ úseku nehnuteľností v poisťovni KOOPERATIVA. Navyše, pri dlhodobom prenájme získava nájomca aj finančný bonus, a to až do výšky zľavy jedného celého mesačného nájomného v roku. 

K bezstarostnému životu nájomcov prispieva aj fakt, že kompletná správa budovy a údržba čohokoľvek v bytoch je zastrešovaná profesionálnou správcovskou spoločnosťou s helpdesk podporou. Akákoľvek porucha vznikne, nájomca ju len nahlási a správcovská spoločnosť zabezpečí jej odstránenie. Toto pri individuálnom bývaní tiež nezvykne byť také jednoduché,“ uzatvára Martin Galo. 

Kolaudácia bytového komplexu Lomená Residence prebehla v júli a aktuálne sa dokončuje zariaďovanie bytov. Byty by mali byť podľa plánu dostupné pre nových nájomcov v septembri. Košický projekt je prvou investíciou poisťovne KOOPERATIVA tohto druhu. Víziou poisťovne je s ohľadom na reakcie trhu, legislatívne zmeny ako aj úspešnosť prvých projektov vystavať po celom Slovensku do roku 2027 spolu 1500 nájomných bytov.  


 

 

 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606