magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bohatý a zaujímavý operný december naživo aj online
@ Kultúra -> Divadlo      Dec 02 2020 - 08:33 GMT

Hudobnú rozprávku, jedinečné spojenie opery, baletu a činohry, vianočný koncert, ale aj slávnu operetu ponúkne v decembri divákom naživo aj online opera Štátneho divadla Košice. Priamo v hľadisku Historickej budovy ŠDKE, ale aj v pohodlí vlastnej obývačky si tak na svoje príde priaznivci rôznych žánrov všetkých vekových kategórií.

Už počas najbližšieho víkendu, 5. a 6. decembra môžu rodičia aj starí rodičia darovať svojim deťom či vnukom, ale aj sebe, jedinečný mikulášsky darček v podobe interaktívnej hudobnej rozprávky Sergeja Prokofjeva PETER A VLK. Po oba dni ju uvedieme o 16:00 na Malej scéne ŠDKE. Spolu s moderátorom Martinom Vanekom a orchestrom opery ŠDKE prežijete nielen príbeh smelého chlapca Petra a jeho zvieracích pomocníkov. Hravou formou sa pri nádhernej hudbe zoznámite aj s hudobnými nástrojmi a fungovaním orchestra.

Netradičná doba si žiada netradičné riešenia. A tak vo štvrtok 10. decembra 2020 o 19:00 môžete v Historickej budove ŠDKE vidieť nové predstavenie LA TRAVIATA / DÁMA S KAMÉLIAMI, ktoré vzniklo v rámci špeciálnej „covidovej“ dramaturgie celodivadelného projektu Svedectvo MMXX. Operný súbor spolu s hercami činohry v ňom spojí to najlepšie z azda najhrávanejšej svetovej opery Giuseppe Verdiho a z románu Alexandra Dumasa ml., ktorý bol predlohou operného libreta. Sólistami večera budú Michaela Várady, Marián Lukáč a hosťujúci Peter Berger. 

Aj v tomto ťažkom roku pre vás opera pripravuje Vianočný koncert. Jeho hlavným protagonistom bude Jaroslav Dvorský.  V stredu 16. decembra o 19:00 spolu so svojou hostkou Tatianou Paľovčíkovou Paládiovou, orchestrom a zborom opery ŠDKE, s miernym oneskorením oslávi na pódiu nielen svoje životné jubileum. Zmesou árií z tvorby Pucciniho, Verdiho, Cileu a ďalších, spolu s talianskymi a neapolskými piesňami, vás naladí na nadchádzajúce sviatočné dni. Na scéne 

Ďalšie nové predstavenie zo špeciálnej „covidovej“ dramaturgie ponúkne opera v pondelok 21. decembra o 20:00 prostredníctvom online streamu na stránke navstevnik.online. V jedinečnom titule ALMA A GUSTAV MAHLER: MANŽELSTVO V PIESŇACH sa spojili opera, balet aj činohra. Dirigent Peter Valentovič, sólistka Opery ŠDKE Myroslava Havryliuk, hosťujúci sólisti Tatiana Hajzušová a Jiří Rajniš a orchester predstavia piesne Gustava Mahlera, ale aj jeho oveľa mladšej manželky Almy, ktorá ho prežila o 53 rokov. Do súkromia ich vzťahu divákov prenesú úryvky z listov, ktoré prednesú herci Vanda Tureková a Peter Čižmár. 

Aký by to bol záver roka bez dobrej operety, v prípade Štátneho divadla Košice jednej z najslávnejších. Operetu kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa ml. NETOPIER ponúkneme divákom doma, ale aj naživo v Historickej budove ŠDKE. Z pohodlia vašej obývačky si ju môžete pozrieť prostredníctvom portálu navstevnik.online v nedeľu 27. decembra o 17:00. Ak ju chcete zažiť naživo, tak máte príležitosť v stredu 30. decembra o 19:00 osláviť s predstihom v Historickej budove ŠDKE príchod nového, verme, že oveľa lepšieho, roka 2021. 

OPERA ŠDKE V DECEMBRI 2020:

5. a 6. 12. 2020 o 16:00 – NAŽIVO – Sergej Prokofiev: Peter a vlk (Malá scéna ŠDKE) 

10. 12. 2020 o 19:00 – NAŽIVO – Giuseppe Verdi: La Traviata / Alexander Dumas ml.: Dáma s kaméliami (Historická budova ŠDKE) 

16. 12. 2020 -  NAŽIVO - Vianočný koncert Jaroslava Dvorského (Historická budova ŠDKE) 

21. 12. 2020 – ONLINE – Alma a Gustav Mahler: Manželstvo v piesňach (U vás doma) 

27. 12. 2020 – ONLINE – Johann  Strauss ml.: Netopier (U vás doma) 

30. 12. 2020 – NAŽIVO – Johann  Strauss ml.: Netopier (Historická budova ŠDKE) 

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR  


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606