magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ŠTÁTNE DIVADLO KOŠICE uvedie výnimočný projekt
@ Kultúra -> Divadlo      Nov 04 2021 - 04:44 GMT
Opera uvedie Góreckého „Symfóniu žalostných piesní“ so Slávkou Zámečníkovou
Ďalší výnimočný projekt pripravuje na druhú polovicu novembra Opera Štátneho divadla Košice. V sobotu 20. novembra uvedie premiérovo v Košiciach 3. symfóniu poľského skladateľa Henryka Góreckého, ktorá sa v poslednej dekáde minulého storočia stala jedným z najväčších hitov modernej klasickej hudby. Sólistkou večera bude vychádzajúca hviezda nielen slovenskej, ale aj svetovej opernej scény, sopranistka Slávka Zámečníková a výnimočné dielo s orchestrom opery hudobne naštuduje šéfdirigent Peter Valentovič.
Keď v roku 1977 zaznela po prvý krát 3. symfónia Henryka Góreckeho (1933 - 2010) , "Symfónia žalostných piesní", na festivale vo francúzskom Royane, nikto si toto pozoruhodné dielo obzvlášť nevšimol. Kritika symfóniu prijala veľmi chladno a označila ju dokonca za tonálnu a teda spiatočnícku. V roku 1993 sa však v rebríčku najhranejších hitov vo Veľkej Británii objavilo CD s nahrávkou tohto diela s americkou sopranistkou Dawn Upshaw pod taktovkou Davida Zinmana. V USA sa udržala 38 týždňov na čele rebríčka klasickej hudby a predalo sa celkovo viac ako milión CD nosičov. „Možno v tej skladbe ľudia našli niečo, čo potrebovali – možno som pre nich objavil niečo kedysi stratené“, povedal po svetovom úspechu svojej skladby Henryk Górecki.
Čo spôsobilo tento nebývalý obrovský záujem o toto moderné dielo vážnej hudby?  „Je to jeho jednoduchosť a pritom duchovná hĺbka, neobyčajná vrúcnosť a svetlo, ktoré napriek smútku tematiky piesní vyžaruje z tejto skladby. V prvej časti Górecki zhudobnil žalospev Márie nad jej synom, pochádzajúci z kláštora z 15. storočia, v druhej časti nápis z cely gestapa v Zakopanom a v tretej sliezsku ľudovú pieseň z času poľských povstaní, opisujúcu hlboký žiaľ matky nad synom, padlým vo vojne,“ odpovedá riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth.
Premiéra Góreckého 3. symfónie bude aj prvým vystúpením sólistky Viedenskej štátnej opery Slávky Zámečníkovej na javisku Štátneho divadla Košice. Mladá sopranistka zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je členkou stáleho ansámblu Viedenskej štátnej opery, kde sa s obrovským úspechom predstavila hneď v prvej sezóne predstavila vo viacerých známych operných postavách, výnimočné bolo jej stvárnenie Poppey v Monteverdiho Korunovácii Poppey. Ako držiteľka štipendia Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung v rámci operného štúdia sa v rokoch 2017 až 2019 predstavila aj vo viacerých operných inscenáciách v Berlínskej Staatsoper, s úspechom stvárnila aj postavu Sophie v Massenetovom Wertherovi v pražskom Národnom divadle. 
Slávka Zámečníková vystúpila na mnohých medzinárodných operných a koncertných pódiách. V rámci festivalu Pražská jar 2018 sa predstavila s Varšavskou filharmóniou v Mahlerovej 4. symfónii, pod taktovkou Simona Rattle debutovala v Hamburgskej Elbphilharmonie ako Chasseresse (Hippolyte et Aricie), vystúpila tiež na známych nemeckých festivaloch “Rheingau Musik Festival“ a “Mecklenburg-Vorpommern Festspiele” a na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči sa predstavila s Mozartovým Requiem. Vrámci Internationale Maifestspiele 2019 debutovala ako Ilia (Idomeneo) v Hessisches Staatstheater Wiesbaden. 
Svjatoslav Dohovič, web editor a PR
 
 
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606