magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Otázniky nad účelnosťou poskytnutia prostriedkov Recyklačného fondu na „štúdiu“ Zväzu obchodu SR
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 01 2003 - 02:48 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme - tlačová správa) -- Na riziko neúčelného použitia prostriedkov poskytnutých Recyklačným fondom (RF) Zväzu obchodu SR pre jeho štúdiu „Projekt podpory logistiky separovaného zberu PET fliaš“ upozornila Spoločnosť priateľov Zeme. V liste adresovanom RF a ministrovi životného prostredia 27. 6. 2003 upozornila na riziko neobjektívnych výsledkov a neodbornosti tohoto projektu. Recyklačný fond ho podporil čiastkou 840 000 Sk.

Je zaujímavé, že jeden z mála sporných projektov, u ktorých je oprávnenosť poskytnutia prostriedkov Recyklačného fondu otázna, získat subjekt, ktorý patrí k najväčším kritikom RF.
Spoločnosť priateľov Zeme pripomenula skutočnosti ktoré poukazujú na tieto riziká:

1.Problém neobjektívnosti: Zástupcovia Zväzu obchodu SR od schválenia zákona o obaloch až do dnešných dní opakovane prezentujú nepravdivé tvrdenia voči opatreniu, ktoré je predmetom štúdie – zálohovaniu jednorazových nápojových PET obalov pre materiálové zhodnotenie. Ak projekt ovplyvňujú tí zástupcovia obchodu, ktorí v masmédiách opakovane prezentovali nepravdivé tvrdenia o zálohových systémoch, ktoré boli v  rozpore so skutočnosťou, je nepravdepodobné že výsledky „štúdie“ o nákladoch a systéme zálohovania jednorazových nápojových obalov budú objektívne.

2. Problém neodbornosti: Zástupcovia Zväzu obchodu SR sa opakovane prezentujú neodbornými vyhláseniami vo veci environmentálnej legislatívy a systémov zberu obalov. Ak:
- prezident Zväzu obchodu prezentuje v masmédiách vyhlásienia ako napr. „vo Švédsku sa vykupujú zálohované obaly iba vo veľkých obchodoch prostredníctvom automatov“ (pričom sa vykupujú na všetkých miestach kde sa predávajú)
- p. Ďurček v STV tvrdí, že „platenie zálohovania sa bude týkať iba domácich výrobcov a nie dovozcov, čo by údajne malo diskriminovať domácich producentov“ (pričom táto povinnosť sa vzťahuje rovnako na výrobcov aj dovozcov) atď., …
ak takýto ľudia ovplyvňujú predmetný projekt, vyvoláva to oprávnené pochybnosti o jeho kvalite, výstupoch a zmysluplnosti.

Spoločnosť priateľov Zeme verí v pôvodne dobrý zámer Recyklačného fondu a konštatuje, že takáto štúdia je potrebná. Je však veľmi otázne, či Recyklačný fond za daných okolností nemal žiadať realizáciu takéhoto projektu prostredníctvom nezávislého odborného subjektu. Budeme radi ak sa tieto riziká nepotvrdia a Zväz obchodu predloží objektívnu štúdiu, ktorá bude podkladom pre zavedenie funkčného systému zálohovania a recyklácie jednorazových nápojových obalov na Slovensku. Doterajšie výstupy zástupcov Zväzu obchodu však vyvolávajú odôvodnené pochybnosti nad efektom použitia vyše 3/4 milióna korún z RF na tento projekt“ uviedol predseda SPZ Ladislav Hegyi.


Spoločnosť priateľov Zeme   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606