magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ako ďalej pri odnímaní detských prídavkov rodičom záškolákov
@ Aktuálne -> Služby      Jul 14 2003 - 02:45 GMT
(ZDRUŽENIE ZA SOCIÁLNU REFORMU - tlačová správa) -- Nedávno prišiel za kolegom náš spolupracovník z Jasova s výčitkou: "Vidíš, Bill, to je tá tvoja reforma!“ Reagoval tak na skutočnosť, že niekoľko rodín z tamojšej osady "prišlo" o detské prídavky lebo ich dieťa chýbalo v škole bez náležitého ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín. "Vieš, ako teraz trpia? Toto si chcel?"

Ťažko sa vysvetľuje - nielen nášmu jasovskému spolupracovníkovi - že to, čo ministerskí pracovníci hodnotia ako "účinné opatrenie" vôbec nie je reforma. Ani "Bakerova", ani ničia. Zase je to len pokus urobiť niečo pre to, aby boli "dávky vyplácané adresnejšie"...

Systémové riešenie chce však oveľa viac, než prekročením celoštátneho limitu 15 vymeškaných hodín presúvať rodinné prídavky. Povedzte, aký to má význam? Veď tým, že nedali peniaze rodičom, zbavili ich aj starostí. Minimálne v danom mesiaci s prídavkami presunuli od rodičov na "osobitného príjemcu", teda starostu obce, či riaditeľa školy aj problémy čo za tých pár korún detvákom kúpiť.

Nebolo by účinnejšie, keby onen starosta (aj v spolupráci s riaditeľom školy) vopred mohli určiť pravidlá, podmienky, za ktorých môže každý občan, ktorý to potrebuje, dostať "svoje" dávky?

Vytvorili by systém, podľa ktorého by sa vopred vedelo, kto a za akých podmienok môže od obce (už nie štátu) dostať sociálnu pomoc. Finančnú, či akúkoľvek inú.

Napríklad matky, ktoré nevládzu, či nevedia zabezpečiť, aby ich dieťa mohlo chodiť do školy načas, čisté, a pripravené, by sa to všetko učili. V špeciálnom programe, pripravenom odborníkmi, by postupne prichádzali, ako na to, aby ich dieťa mohlo ísť každé ráno načas do školy, aby v školskej taške, okrem kníh a zošitov s napísanými domácimi úlohami, nechýbala ani chutná desiata a podobne. Vieme, že je to v daných sociálnych a finančných podmienkach veľmi, ale veľmi ťažké! No bez toho, aby sme s problémom nezačali niečo robiť sami, sa nič nevyrieši.

Iné matky, s inými problémami, by sa v rámci "svojho" programu učili zvládať svoje špecifické problémy. Samozrejme, nielen matky.

Systémové riešenie musí zohľadňovať problémy a priority všetkých "účastníkov" systému. A tak by iste nechýbali programy zamerané na riešenie problémov s možnosťou pracovať. A iste by to nebolo len o nedostatku pracovných príležitostí ale aj o prekážkach v práci. O nedostatočnej kvalifikácii, mobilite pracovnej sily, či alkoholizme a iných neduhoch znemožňujúcich uplatnenie na trhu práce.

A toto všetko by v rámci rôznych špecializovaných programov skúšali všetci zainteresovaní riešiť. A podľa miery úspešnosti by dostávali svoju odmenu. To, čo predtým mnohí dostávali ako "podporu" za ničnerobenie, by si teraz zaslúžili, odpracovali. Nielen vyplatením rodinných prídavkov a sociálnych dávok.

Ako sa to dá? Ako to môže zvládnuť jeden starosta, ktorý má niekedy k dispozícii maximálne jednu administratívnu pracovníčku? Nebolo by to jednoduché, ale dalo by sa to zvládnuť. Predovšetkým by na to nebol sám. Riešil by to so všetkými kompetentnými, spôsobilými a ochotnými spolupracovníkmi. A kto sú títo spolupracovníci? Predsa tí, čo najlepšie poznajú miestne problémy. Sociálni pracovníci, odborníci z rôznych oblastí i mnohí dobrovoľníci a aktivisti. Viacerí z nich predtým tiež nezamestnaní, by tak pomáhali iným, sebe i spoločnosti riešiť problém, ktorým predtým nevedeli dlhé roky pohnúť.

A prečo to treba riešiť na úrovni starostu? Pretože ten spolu s riaditeľom školy, škôlky a iných obecných zariadení v spolupráci s podnikateľskou sférou a mimovládnymi (charitatívnymi) organizáciami vedia o problémoch viac, než úradník v hlavnom meste. Pretože títo všetci spoločne nájdu riešenie konkrétnych problémov skôr a účinnejšie.
Neviem, či sme to nášmu jasovskému spolupracovníkovi vysvetlili zrozumiteľne a uspokojivo.

Veríme, že decentralizácia a príslušná legislatíva postúpia čoskoro do takého štádia, kedy starostovia a primátori nebudú mať ruky zviazané právomocami bez financií. Len tak sa môžu pohnúť z miesta. Pri rozvoji regiónov, pri riešení sociálnych problémov a podobne.

Pekné leto, priatelia!
Pavel Hanšut & Bill Baker
ZDRUŽENIE ZA SOCIÁLNU REFORMU

Letná 38, 040 01 Košice, Tel.: 0907 104 153, Fax: 055/ 633 63 88, e-mail: socreform@inMail.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606