magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ľudia a voda zvolali medzinárodnú konferenciu „Voda pre globálne ochladzovanie“
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 17 2003 - 05:01 GMT
Mimovládna organizácia Ľudia a voda si v auguste pripomenie 10. výročie svojej existencie. Za ten čas sa jej podarilo vytvoriť množstvo enviromentálnych projektov, zastaviť plány na výstavbu priehrady na Tichom potoku, zúčastniť sa so svojimi odbornými príspevkami mnohých medzinárodných konferenciách včítane Svetového summitu. Líder organizácie Michal Kravčík získal Goldmanovu enviromentálnu cenu, ktorá je určitým ekvivalentom k Nobelovej cene, ale v oblasti životného prostredia. Na svoje 10. výročie sa Ľudia a voda rozhodli zorganizovať medzinárodnú konferenciu s názvom „Voda pre globálne ochladzovanie“. Konferencia sa bude konať 12. až 14. augusta v Levoči ako súčasť Medzinárodného kultúrneho leta Levoča 2003, ktorého garantom je predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda.

„Snažíme sa, aby sa zastavilo vysušovanie planéty. Kontinenty vysychajú, voda z nich rýchlo odteká do oceánov, nastávajú zmeny v počasí. Horúce letá bez vody a nárazové zrážky, ktoré vyvolávajú povodne. Dochádza k deštrukcii ochranného obalu atmosféry, v ktorom je stále menej molekúl vody,“ uviedol Michal Kravčík. Len zo Slovenska sa ročne stráca nenávratne viac ako 250 miliónov kubických metrov vody.

„Voda je fenomén, na ktorom stojí ľudská civilizácia. Jej vysušovanie je akoby sme si podrezávali žili,“ povedal Michal Kravčík s tým, že možnosti nápravy sú jednoduchšie, akoby sa na prvý pohľad zdalo, ale ťažko sa ich darí presadiť v spoločnosti. Ide prdovšetkým o revitalizáciu krajiny, čiže zmeny v ťažení lesného hospodárstva, tvorbu malých jazierok, hrádzok na potokoch a podobne. Podstatou je, aby dažďom padnutá voda sa čo najviac zdržala v krajine a neodtekala vodnými tokmi do morí.

Ako príklad racionálnosti takýchto opatrení uviedol snahu ministerstva pôdohospodástva, ktoré chcelo získať z Eurofondov 15 miliárd na stavbu štyroch priehrad a podľa spoločnosti Ľudia a voda sa dá rovnaký efekt dosiahnuť zmenami v manažmente krajiny za 500 miliónov.

To, zdá sa, nevyhovuje určitým stavbárskym lobby. Okrem iného sa to prejavilo aj tým, že na medzinárodnú konferenciu prídu ministri životného prostredia zo Slovenska i zahraničia, ale Slovenský hydro-meteorologický ústav Bratislava a Výskumný ústav vodného hospodárstva SR pozvanie neprijali. Pritom zastúpenie Dolnorakúskej vlády, ktorá má v manažmente krajiny veľké poznatky, by údajne obom týmto ústavom prospelo.

Cieľom konferencie je vytvoriť priestor pre hľadanie spoločných riešení ekonomických, sociálnych, kultúrnych a enviromentálnych problémov medzi štátmi strednej Európy.

Konferenciu otvoria: Mikuláš Dzurinda – premiér Vlády SR, Moude Barlow – Council of Canada, Jozef Plank – minister Dolnorakúskej vlády pre vodné hospodárstvo a poľnohospodárstvo, Wandana Shiva – Ecotechnology foudation, László Miklós - minister životného prostredia SR.

Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606