magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

O čom bol BIOLETS z rúk uctievačov prírody a SOSNY
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 09 2002 - 10:38 GMT
BIOLETS, prosím to nie je chemický prípravok, ako som sa domnievala, a možno si myslíte aj vy, keď tento názov počujete po prvý raz, opak je pravdou. BIOLETS - to je najmä láska k zemi, alebo inak povedané ide v jeho prípade aj o čosi viac ako o ekológiu. Azda o životné prostredie obohatené o prírodné a najúčinnejšie hnojivo súčasnosti - duchovný rozmer.

Miestnosť na poschodí v Dobrej čajovni práve včera popoludní patrila pestovateľom a podujatiu nazvanom BIOLETS. Malo aj svoj podtitul - jednoduchá oslava rozmanitosti.

Na dlážke sa objavili úhľadne rozložené najrozličnejšie známe i veľmi málo frekventované poľnohospodárske produkty od zeleniny, cez semienka liečivých rastlín, jablčného octu až po domáce maslo, ba nechýbala ani medovina. V hlúčkoch si títo uctievači zeme a všetkého čo z nej vzíde po láskavej starostlivosti, vymieňali rady, recepty a samozrejme svoju úrodu. Na čas ohraničený týmto stretnutím prítomní museli zabudnúť na peniaze. Obeživu bol prístup do miestnosti prísne zakázaný.

BIOLETS pripravilo Občianske združenie SOSNA riadiace sa okrem iného veľmi múdrym mottom: „Na veľkých hodinách Času je len jediné slovo: TERAZ. Po cestičke „POTOM“ prídeme do domu „Nikdy“. Pre tých, ktorí to nevedia, hlavným poslaním ľudí združených v SOSNE je šíriť myšlienky, postoje a zručnosti smerujúce k trvalo udržateľnému životu. Ako na to? Riadiť sa princípom, že pokiaľ má mať ľudstvo budúcnosť musíme založiť naše myslenie a konanie na duchovných hodnotách. Nuž a ako to súvisí so spomínaným BIOLETS-om ? RNDr. Silvia Szabóová, riaditeľka SOSNY najprv všetkých pozvala do kruhu a privítala so slovami:

„Každý vieme koľko radosti nám priniesla úroda s mnohými tvarmi a všetkými farbami. My doma sme si urobili mandalu úrodu. S našou záhradou sa máme radi. To čo ste dnes sem priniesli je koncentrovaná energia - koncentrovaná budúcnosť. Naše stretnutie je prvým a dúfam že bude také radostné ako keď sme ho pripravovali. Ďalšie, ak budeme chcieť, sa uskutoční na jar, keď už budú pripravené priesady na sadenie. Teraz sme sa prišli porozprávať, vymeniť si rady a osláviť to čo si tu vzájomne rozdáme.“

Od pani Silvie sme sa dozvedeli že posledné písmená názvu akcie BIOLETS znamenajú miestny ekonomicky systém a že tieto systémy sú roztrúsené po celom svete. Sú založené nie na kupovaní, ale len na vzájomnej výmene.

„Keďže SOSNA má vo svojom programe podporu biologického poľnohospodárstva a aj program zdravé potraviny za zdravé ceny, chceli sme urobiť radosť všetkým tým, ktorí chcú pestovať aj niečo iné ako tradičné plodiny a majú záujem vymeniť si skúsenosti, recepty i všetko čo dopestovali a spracovali.“

Na chvíľu sme odbočili a debata sa zvrtla na málo známe ale zaujímavé plody prírody. Pani Szabóová sa rozhovorila o mišpulovom strome, na ktorý ľudia temer zabudli a aj o tom aký vynikajúci je z neho džem, ktorý vraj chutí ako okorenená detská výživa.

„Chceli by sme pripomenúť ľudom, že existuje niečo iné ako trebárs holandské jablká a že sú tu naše domáce produkty a stojí za to vyhľadávať a podporovať rozmanitosť sveta a aj rozmanitosť záhrady. Rozmanitosť podporuje stabilitu,“ povedala nám.

A prístup pestovateľov? Pani Lea ponúkala všetkým sušené jabĺčka. „S manželom sme ich vypestovali a spracovali s láskou, je tam teda zhmotnená energia dvoch ľudí, ktorú tak ako jabĺčka ponúkame s láskou.“

Takže jedna krásna akcia a nech si hovorí kto čo chce, pozitívna energia naozaj funguje. BIOLETS bol včera toho určite dôkazom.

Katarína Bednářová   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606