magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Náklady na zálohovanie jednorazových nápojových PET obalov si spotrebitelia v cene ani nevšimnú
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Sep 17 2003 - 03:04 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme - tlačová správa) -- "Náklady na zálohovanie jednorazových nápojových PET obalov a 80% miera ich recyklácie sa premietnu v cene nápojov iba vo výške 0,10 Sk – 0,50 Sk," konštatujú to ekonómovia z Fakulty financií Univerzity Mateja Bela z Banskej Bystrice. Táto fakulta uskutočnila v letných mesiacoch odbornú štúdiu “Analýza nákladov na zálohovanie jednorazových nápojových PET obalov a ich 80% mieru recyklácie v r. 2007”. Štúdia počítala s použitím modelu zálohovania jednorazových nápojových obalov uplatňovaného v škandinávskych štátoch. Jej výsledky sú pre zálohový systém veľmi pozitívne.

Ekonómovia Fakulty financií UMB poznamenávajú k nákladom 0,10-0,50 Sk na 1 ks PET obalu: “zvýšenie vo výške pár desiatok halierov len ťažko zaregistrujú bežní kupujúci.” A ďalej konštatujú: “podľa navrhovaného modelu daná čiastka predstavuje ”symbolický” poplatok, ktorý tvorí iba 0,5 % priemernej ceny nápoja.” (0,10 hal.)

Ekonomika zálohovania jednorazových nápojových PET obalov závislí vo veľkej miere od výšky zálohy. Čím vyššia záloha, tým väčší je príjem systému z nevyžiadaných záloh a tým menej musí priemysel platiť na fungovanie systému (a práve tieto poplatky si premieta do ceny svojich nápojov). Zatiaľ je vo vyhláške navrhnutá výška zálohy len 3 Sk a podľa toho bola realizovaná štúdia. Fakulta financií však upozorňuje, že : “... pri zvýšení záloh na 4 Sk pre veľké fľaše a 3 SKK pre malé fľaše by dokonca bolo možné znížiť poplatky od výrobcov na 0 Sk” !

Zavedenie zálohovania jednorazových nápojových PET obalov plánuje Ministerstvo životného prostredia SR na základe schválenej legislatívy v najbližších mesiacoch. Niektoré obchodné reťazce a výrobcovia nápojov sa bránia okrem iného tvrdením že zálohovanie jednorazových nápojových PET obalov bude príliš drahé. Spoločnosť priateľov Zeme, občianska organizácia odborne pracujúca v oblasti odpadového hospodárstva, preto iniciovala uvedenú štúdiu Fakulty financií UMB.

Aj vo svete sa javí kombinácia zálohovania nápojových obalov a triedeného zberu ostatných odpadov ako efektívny systém zberu a recyklácie nielen z ekologického, ale aj z ekonomického pohľadu. Švédsko zálohuje jednorazové nápojové PET obaly, plechovky a zároveň rozvíja triedený zber ostatných odpadov z obalov. Koncom 90-tych rokov dosahovalo mieru recyklácie obalov o cca 1/3 vyššiu ako Francúzsko, ktoré nezálohuje nápojové obaly, iba podporuje triedený zber odpadov z obalov v obciach. Náklady Švédska boli iba o 1/3 vyššie ako Francúzske.

Ladislav Hegyi
predseda Spoločnosti priateľov Zeme
Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606