magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Štúdia Zväzu obchodu o zálohovaní PET obalov je fiaskom
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 10 2003 - 02:27 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme - tlačová správa) -- Neodbornosť, chyby, nadhodnotené náklady, podhodnotené príjmy, nezmyselné “svetovo unikátne” opatrenia – to je “štúdia” Zväzu obchodu o zálohovaní jednorazových nápojových PET obalov

“Štúdia” Zväzu obchodu (ZO) o zálohovaní jednorazových nápojových PET obalov (JNO) obsahuje:
- 9 vysoko nadhodnotených okruhov investícií
- 3 okruhy úplne zbytočných investícií na nepotrebné technické vybavenie
- nereálne 2 - 3,5 násobné podhodnotenie príjmu z najväčšej príjmovej položky – nevyžiadaných záloh
- 7 chýb a neodborných postupov
- 5 nezmyselných investícií a opatrení, ktoré predstavujú ”svetové unikáty”, ktoré sa nerealizujú nikde na svete, v žiadnom štandardnom systéme zálohovania nápojových obalov.
Množstvo týchto chýb štúdie Zväzu obchodu následne vykreslilo systém zálohovania JNO neúmerne komplikovane a predražene.

Predmetná štúdia pod názvom “Projekt podpory logistiky separovaného zberu PET fliaš” bola vypracovaná v réžii ZO. Recyklačný fond na ňu poskytol ZO sumu 840 000 Sk. Štúdia ZO mala byť príspevkom k príprave systému zálohovania a recyklácie nápojových PET obalov. Spoločnosť priateľov Zeme od začiatku vyslovovala obavy nad zmysluplnosťou vynaloženia týchto prostriedkov na štúdiu realizovanú ZO – z hľadiska objektívnosti a odbornosti. Zväz obchodu často zavádzajúco útočí proti zálohovaniu jednorazových nápojových obalov. Konečná podoba štúdie dala, žiaľ, obavám Spoločnosti priateľov Zeme za pravdu.

Ako príklad vysoko nadhodnotených okruhov investícií štúdie ZO možno uviesť napr. :
- 1 – 3 násobne vyššiu cenu automatov než sú ceny najdrahších na svete; Zväz obchodu kalkuloval s cenou 2,4 mil. Sk (tak drahý automat na odber PET obalov ne svete neexistuje), najdrahšie automaty pre PET obaly stoja 730 000 Sk – 1,4 mil. Sk.
- 2 násobne väčšie náklady na opravy a údržbu automatov než je tomu v skutočnosti, prehnane vysoký počet automatov na odber zálohovaných obalov (štúdia ZO počítala s investíciou do vyše 600 automatov, Fakulta financií UMB 100-200, samotný predajcovia automatov cca 300).
Spomedzi úplne zbytočných, nezmyselných okruhov investícií štúdie ZO spomenieme napr. :
- Nákup cca 12 000 scanerov na čítanie čiarového kódu pre všetky obchody odoberajúce zálohované PET obaly manuálne (nad 20 fiaš. denne). Ide o “svetový unikát”, ktorý nezmyselne predražuje zálohovanie nápojových obalov. Nikde na svete sa nepoužívajú pre identifikáciu zálohovaných obalov v obchodoch s manuálnym odberom scanery na čiarové kódy, v týchto prevádzkach sledujú obchodníci iba vizuálne logo, prípadne nápis.
- Kalkulovanie s “lisovaním už zlisovaných PET obalov”. Štúdia ZO počítala s nákupom “lisovacích kontajnerov” v hyper a supermarketoch, v ktorých však PET obaly už budú lisovať odberové automaty … Aj tento návrh je “svetovým unikátom”, ktorý sa nerealizuje nikde na svete.

Výsledky štúdie Fakulty financií Univerzity Mateja Bela (FF UMB) v B.B. (júl 2003) o nákladoch na zálohovanie a 80% mieru recyklácie jednorazových nápojových PET obalov vykazujú mnohonásobne nižšie náklady: 0,10 – 0,50 Sk na 1 ks nápoja v PET obale pri výške zálohy 3 Sk. Ďalej konštatuje, že pri výške zálohy 4 Sk by bolo možné zálohový systém pre PET obaly realizovať za nákladov 0 Sk na 1 ks (všetky náklady by sa vykryli iba z nevyžiadaných záloh a predaja druhotnej suroviny). Štúdia FF UMB počítala s aplikáciou štandardného škandinávskeho modelu zálohovania JNO.
Zálohovanie jednorazových nápojových obalov je najúčinnejší spôsob ich zberu, ktorý dosahuje najvyššie miery recyklácie a najvýraznejšie znižuje tvorbu nelegálnych skládok odpadov.Ladislav Hegyi
predseda Spoločnosti priateľov Zeme

Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677
e-mail: spz@changenet.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606