magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

OBČANIA ZA ZÁLOHOVANIE nápojových obalov
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 13 2003 - 04:26 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme - tlačová správa) -- OBČANIA ZA ZÁLOHOVANIE nápojových obalov je názov celoslovenskej akcie, do ktorej sa zapojí 18 občianskych organizácií a viac ako 100 dobrovoľníkov na Slovensku. Prebiehať bude od 13.10. do 17.10.2003 v 10 mestách SR a mnohých obciach. Jej cieľom je zber podpisov pod “Petíciu za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov” (JNO) a informovanie verejnosti o pozitívach zálohovania a recyklácie nápojových obalov. Súčasťou tohoto celoslovenského týždňa budú informačné stánky na námestiach, distribúcia informačných materiálov.

Petíciu za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov vyhlásili v júli 2003 občianske organizácie Spoločnosť priateľov Zeme, Trenčianska environmentálna sieť, Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska a odborníci z Fakulty ekológie a environmentalistiky – TU Zvolen. Zber podpisov pod túto petíciu potrvá až do zavedenia zálohovania nápojových PET obalov. Doteraz ju podporilo približne 8 000 občanov.

Petícia je reakciou občianskych iniciatív a odborníkov na neetické správanie združení výrobcov nápojov a obchodu, ktoré sa pokúšajú nepravdivými a prehnanými tvrdeniami zmariť zavedenie tohoto opatrenia, schváleného v legislatíve SR, do praxe. Posúvanie termínu zavedenia zálohovania nápojových PET obalov zo strany Ministerstva životného prostredia zneužívajú zástupcovia výrobcov nápojov a Zväzu obchodu - namiesto prípravy funkčného zálohového systému - iba na klamlivé útoky proti.

Petíciu budú môcť svojim podpisom podporiť obyvatelia priamo v centrách miest Bratislavy, Košíc, Prešova, Nitry, Trnavy, Martina, Banskej Bystrice, Liptovského Mikuláša, Zvolena a Banskej Štiavnice, kde sa uskutočnia informačné stánky a zber podpisov.

Ladislav Hegyi
Spoločnosť priateľov Zeme


Doplňujúce informácie


Vďaka zálohovaniu jednorazových nápojových PET obalov (JNO) a ich 80% recyklácii (schválená v Nariadení vlády) sa:
- zníži množstvo odpadov v SR o 140 – 230 mil. ks odpadových fliaš ročne (6000 – 9000 ton). Zálohovanie JNO je najúčinnejším spôsobom zberu a recyklácie nápojových obalov dosahujúc cca 80%-99% vyzbieraných obalov z ich celkového množstva. Triedený zber a recyklácia prostredníctvom “farebných kontajnerov” je menej účinný, dosahuje cca 10– 40%. Ak by sa JNO nezálohovali, životné prostredie v SR by zbytočne znečisťovali desiatky miliónov odpadových fliaš, aj keby sa zaviedol iný systém ich zberu,
- zníži množstvo nelegálne vyhodených fliaš v prírode, na uliciach (tzv. divokých skládok),
- znížia náklady obcí a miest na odpadové hospodárstvo,
- podporia vratné, opakovane používané obaly - lacnejšie pre spotrebiteľov
a šetrné k životnému prostrediu.
Zálohovanie je zároveň systém s primeranými ekonomickými nákladmi. Ekonomická štúdia Fakulty financií UMB v Banskej Bystrici vyčíslila náklady (ktoré sa premietnu v cene nápojov) iba 0,10 - 0,50 Sk 1 ks obalu. Pri výške zálohy 4 Sk je dokonca možné realizovať zálohový systém s nákladmi 0 Sk na 1 ks obalu.
Zálohovanie jednorazových nápojových obalov a ich vysoká miera recyklácie (zväčša 80%-95%) sa realizuje - bez problémov - v 6 európskych krajinách (Švédsko, Dánsko, Fínsko, Nórsko, Island, Nemecko), v 8 kanadských provinciách (väčšina územia Kanady), 11 štátoch USA, Južnej Austrálii, v štáte Izrael.

Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606