magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hrajte o lístky na koncert NAZARETH !!!
@ Kultúra -> Oznamy      Nov 05 2003 - 05:13 GMT

Warning: file(/home/marek/cassovia/news/05112003/INDEX): failed to open stream: No such file or directory in /raid/cassovia/photoset.inc.php on line 25
Písal sa rok 1971, keď škótska skupina Nazareth vydala svoj prvý album. To už hrala tri roky, ale aby sa dokázali presadiť na rockovej scéne, museli sa presťahovať z mesta Dunfermline do Londýna. Úspech debutu nebol výrazný, v podstate sa presadili až svojim tretím albumom s názvom Razamanaz, ktorý vyšiel v roku 1973. Bol to však strmý úspešný výstup a pretrváva dodnes. Album Razamanaz ako prvý nesie typický nazarethovský sound s typickou rytmikou a priamou melodikou, v ktorej dominuje nezameniteľný chrapľavý a pritom príjemný hlas speváka Dana McCaffertyho. Nazareth hudobne pritvrdil. Skladby tohto albumu ako Razamanaz alebo Broken Down Angel hrajú na svojich koncertoch často i teraz. Túto platňu ako aj dve nasledujúce produkoval Roger Glover – basgitarista skupiny Deep Purple. Dobré kontakty s touto kapelou potvrdil aj album Rampant, ktorý vydali v roku 1974 a klávesové nástroje im na ňom hrá člen Deep Purple – Jon Lord.

Potom nastalo zlaté obdobie skupiny. Platne ako Hair Of The Dog a Close Enough For Rock´n´roll vstúpili do zlatého fondu rockovej hudby. Skladba Telegram (na Close Enough For Rock´n´roll) patrí i v súčasnosti medzi ich najväčšie hity.

Album Hair Of The Dog má zasa jednu zvláštnosť. Vyšiel v dvoch verziách. Americká verzia namiesto skladby Guilty obsahuje slaďák Love Hurts, ktorý je dodnes ich najúspešnejšou skladbou. Dan McCafferty sa v jednom rozhovore vyjadril, že táto pieseň mu je najmilšia a ľutuje, že ju nenapísal on. Love Hurts je totiž cover-verzia z repertoáru Everly Brothers. Naspievali ju aj také osobnosti ako Janis Joplin, alebo Cher, ale žiadna verzia nezaznamenala megaúspech Nazarethu. Z albumu Hair of The Dog sa len v Spojených štátoch predalo cez dva milióny kusov a skupina tak prerazila na západnú pologuľu. Úspech bol taký výrazný, že v polovici 70-tych rokov sa Nazareth takmer natrvalo presťahoval do Kanady.

Ďalšie albumy potvrdili, že to, čo sa v minulosti bralo ako výnimočný úspech, je už štandard. Mierny odklon od hard rocku znamenal až album The Cath i nasledujúci Cinema – oba boli vydané v polovici osemdesiatych rokov. Návrat ku koreňom znamenala platňa Snakes and Ladders, ale po nasledujúcom turné skupinu opustil jej zakladajúci člen – gitarista Manny Charlton. Nastalo obdobie personálnych zmien, čo dokladuje aj skutočnosť, že na predposlednom albume s názvom Move Me hrá gitaru Billy Rankin a na zatiaľ poslednom albume s názvom Boogaloo Jimmy Murrison. Práve tento album napriek vyše tridsaťročnej histórii vyniesol Nazareth medzi tie skupiny, ktorých invencia nie je vyčerpaná. Jeho sviežosť a nákazlivá melodickosť opäť vysoko zabodovali.

V rôznych obdobiach v skupine hralo viacero hráčov. Niekedy mali dve gitary, inokedy i klávesové nástroje. Ide však o typickú gitarový hard rock, čo potvrdí aj blížiaci sa košický koncert, ktorý bude 29. 11. 2003 v hale Cassosport na VŠA. Zo zakladajúcich členov Nazarethu tu vystúpi spevák Dan McCafferty a bubeník Pete Agnew. Žiaľ, stretnutie so zakladajúcim členom a bubeníkom Darelom Sweetom je nemožné. 30. apríkla v roku 1999 zomrel počas amerického turné na infarkt. Hrali spolu od roku 1968... Za bicími ho teraz nahradil syn basgitaristu – Lee Agnew.

Lístky na koncert tejto hard rockovej legendy môžete zakúpiť v oboch mestských informačných centrách, alebo priamo v umeleckej agentúre GreArt na Bielej ulici č.3.

Umelecká agentúra GreArt a www.cassovia.sk pre vás pripravili súťaž o dve vstupenky na koncert. Podmienkou je, aby ste na e-mail sivo@cassovia.sk napísali názov aspoň jedného radového štúdiového albumu Nazareth, ktorý sa v tomto článku nespomína. Tak aspoň budeme vedieť, že vstupenky vyhral niekto, kto má hudbu Nazareth naozaj rád. Žrebovanie sa uskutoční v piatok 7. 11. 2003 na poludnie a popoludní na www.cassovia.sk uverejníme meno výhercu. Nezabudnite teda uviesť aj plné meno a telefónny kontakt.

Ďalšie informácie o pripravovanom koncerte: klikni tu.

Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606