magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

5. MESTSKÁ FILATELISTICKO-FILOKARTISTICKÁ VÝSTAVA KOŠICE 2004
@ Kultúra -> Výstavy      May 14 2004 - 01:50 GMT
Slovenské technické múzeum; Hlavná 88

1. máj - 20. máj 2004

5. ročník filatelisticko-filokartistickej nesúťažnej, propagačnej výstavy v rámci jubilejných 10. osláv Dňa mesta Košice, ktorej usporiadateľom je košický Klub filatelistov 54-01 v spolupráci s STM, Východoslovenským riaditeľstvom pôšt v Košiciach a Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach sa nesie pri príležitosti vstupu Slovenska do Európskej únie v znamení známkovej tvorby štátov Európskej únie. Z titulu konania Letných olympijských hier v Aténach sa jej tematika dotýka taktiež olympionizmu a športu.

Filokartistická časť výstavy predstavuje Slovensko na historických pohľadniciach s etnografickou tematikou, zobrazujúcich slovenský ľud, prácu a remeslá, slávnostné oblečenie a ľudové staviteľstvo. Na Slovensku sa vydavatelia pohľadníc tejto tematike nevenovali systematicky a ich pohľadnice zachytávajú danú problematiku zväčša jednorázovo a náhodne. Výnimkami boli producenti, u ktorých etnograficky zamerané pohľadnice boli stabilnou súčasťou vydavateľských aktivít, ba vydávali pohľadnice výhradne takéhoto zamerania. Na výstave sú zastúpené pohľadnice zberateľa ľudových motívov, etnografa, fotografa a vydavateľa Pavla Socháňa, těšínskeho vydavateľa a fotografa Edwarda Feitzingera, fabrikanta z Trenčianskych Teplíc a vydavateľa Žigmunda Wetheima, olomouckého kníhkupca Romualda Prombergera a člena fotografickej dynastie Divaldovocov - Adolfa Divalda.

Najväčším vydavateľom národopisných pohľadníc na Slovensku bola Matica Slovenská. Z jej iniciatívy bola v rokoch 1926 - 1927 vydaná 130 kusová séria fotopohľadníc podľa snímok národného umelca Karla Plicku. Ďalšie série Matice Slovenskej reprodukujú diela G. Malého, P. J. Kerna, M. Benku, Ľ. Fullu a iných.
Výstavy košických filatelistov a filokartistov si dávajú za cieľ prehĺbenie vedomostí o našom regióne. Výpovedná hodnota poštových známok , materiálov z poštovej histórie i starých pohľadníc je jedinečná a svojim spôsobom nenahraditeľná.

Organizátori sa snažia prehĺbiť záujem širokej verejnosti, najmä mládeže o samotné mesto Košice, jeho blízky i vzdialenejší región, o nedávnu i dávnu minulosť a samozrejme aj o zberateľské aktivity v odbore poštových známok a pohľadníc.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606