magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická rodina Klemovcov sa delí o balkón s rodinkou sokola myšiara
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 02 2004 - 01:28 GMT
Košice 1. júla (TASR) - Už takmer dva mesiace sa o svoj balkón na ôsmom poschodí na košickom sídlisku Ťahanovce nedobrovoľne delí s rodinkou sokola myšiara rodina Klemovcov.

Počiatočnú radosť z toho, že si chránený vtáčí dravec vybral ich balkón a kvetináč za lokalitu na hniezdenie a vyvedenie potomstva, však postupne vystriedali obavy a konflikty zo vzájomného spolužitia, prezradila pre TASR Adriana Klemová. Sokolia samica totiž na domácu paniu útočí, bráni si územie a vešať bielizeň či zalievať kvety sa pani Klemovej darí, len keď sa chráni pokrývkou hlavy a rukavicami.

Prirodzená agresivita dravca však nie je to hlavné, čo trápi domácu pani, ktorá má vzťah k prírode a úctu ku všetkému živému. Aj jej láska ku vtákom má svojej limity, pretože sokolia rodinka po sebe neupratuje a balkón je plný trusu a vývrškov z nestrávenej potravy - myší a jašteríc, ktorú svojim ratolestiam nosia rodičia. Po návšteve čaká teda Klemovcov, obávajúcich sa infekcie, veľké gruntovanie a dezinfekcia.

Pätica mláďat už korzuje po balkóne, začali zhadzovať páperie a preperovať sa, a tak hostitelia dúfajú, že návšteva čoskoro odcestuje, respektíve odletí. V začiatkoch hniezdenia sa pokúsili premiestniť kvetináč na susedný nepoužívaný balkón, ale sokolia samica dávala tri dni tvrdošijne najavo, že chce bývať len a len u Klemovcov.

Byť trpezlivý a počkať, kým sa mladé sokoly poberú do sveta, odporúča hostiteľke zoologička Štátnej ochrany prírody Adriana Ulehlová. Sokol myšiar je totiž chránený a spoločenská hodnota jedinca i jeho akéhokoľvek vývinového štádia je 20 000 korún.

Sokol myšiar si čoraz častejšie vyberá za biotop hniezdenia práve vyššie položené balkóny na mestských sídliskách. Ak sa nájomníkovi nepodarí odplašiť vtáka na začiatku, po zahniezdení a položení vajec už nie je možné s nimi manipulovať. Podľa Ulehlovej sa sokoly zvyknú na to isté miesto vracať aj o rok, preto odporúčajú majiteľom zabezpečiť balkón proti nevítanej návšteve pletivom alebo inou vhodnou bariérou.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606