magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hornád sa prelieva aj v Košiciach, prepoveď na víkend nie je optimistická
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 30 2004 - 08:14 GMT
Práve sme sa vrátili z Ťahanoviec, kde hladina Hornádu stúpla natoľko, že je ohrozené Občerstvenie pri súdkoch. To už včera v nižších častiach brehu zaliala voda, ale podľa informácií ľudí dnes voda na oboch stranách postúpila o pol metra. Most vedúci do obce bol včera i dnes ráno neprejazdný, ide však skôr o krátkodobé uzatvorenia, aby mali prístup a manipulačný priestor požiarnici. Voda so sebou nesie kmene stromov, ak by sa malý priestor medzi hladinou a mostom upchal, Hornád by sa začal rozlievať do šírky.

Celú noc majú pri Občerstvení pri súdkoch pohotovosť, rovnako zachytávajú a vyťahujú kmene stromov a väčšie drevá. Z jednej strany rieky je už cesta uzatvorená, na druhej uzatvorená i zaliata. Pokiaľ máte chatu pri tuneli, autom sa tam teraz nedostanete.

V Družstevnej pri Hornáde pred krátkou chvíľou hlásil rozhlas, že Ružínska priehrada je naplnená po okraj. Budú ju musieť ešte vypúšťať. Vodohospodári sledujú stav na prítokoch Hornádu, mnoho záleží od toho, či hladina rieky Svinka začne klesať, čím by sa mal stav zlepšiť.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky k celkovej situácii vydala nasledovnú správu: „Košice 30. júla (TASR) - Nočné búrky, ktoré sa prehnali severnou časťou východoslovenského regiónu, zhoršili povodňovú situáciu. Tretí stupeň povodňovej aktivity - stav ohrozenia je vyhlásený na všetkých hlavných tokoch - na Ondave, Topli, Latorici, Hornáde aj na rieke Poprad. Podobná je situácia aj na ich prítokoch, čo znamená, že opäť je povodňou postihnutých 18 obcí v Košickom kraji a pribúdajú ďalšie. TASR o tom informoval vedúci odboru prevádzky košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Ondrej Handzok.

Okolo desiatej hodiny boli povolané tri čaty vojakov z 1. mechanizovanej brigády z Prešova. Podľa informácií tajomníka krízového štábu Krajského úradu v Košiciach Štefan Košíka zasahovať by mali v priestore obce Zemplínske Hradište v Trebišovskom okrese a v obci Sady nad Torysou v okrese Košice okolie. Počíta sa aj s účasťou brigády hasičského a záchranného zboru v Humennom. V súčasnosti zasadajú obvodné povodňové komisie a na základe ich požiadaviek sa zrejme budú povolávať ďalší vojaci. Počíta sa približne so 120 ľuďmi.

Hlavnou úlohou dňa je spevňovanie hrádzí na najohrozenejších častiach prítokov a riek Ondava a Torysa. Tretím v súčasnosti najohrozenejším úsekom je kataster obce Obišovce na Svinke.“

Situáciu ovplyvní počasie. Slovenský hydro-meteorologický ústav predpokladá, že v noci bude na severe a východe dážď. Najnižšia teplota 15 až 11 st.

V sobotu Predpoludním na východe ešte zamračené a miestami dážď. Najvyššia teplota 24 až 30 stupňov.

Nechýba však ani upozornenie, že dnes popoludní predpokladáme miestami na východnom a ojedinele na severnom Slovensku naďalej intenzívne zrážky s úhrnmi okolo 25 mm.

V nedeľu bude prevažne polooblačno, ojedinele prehánky, alebo urky, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 14 až 10 st. Denná teplota 25 až 30 st.

V pondelok polooblačno až oblačno a miestami prehánky , alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 st. Denná teplota 24 až 28 st.

Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606