magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vodohospodárom musia pomáhať so spevňovaním hrádzí vojaci a hasiči
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 30 2004 - 09:49 GMT
Košice 30. júla (TASR) - Vodohospodárom na východnom Slovensku robí starosti zhoršujúca sa situácia na dolných tokoch riek, hlavne na rieke Ondave pri Zemplínskom Hradišti v oblasti Trebišova a na Toryse v obci Sady nad Torysou pri Košiciach.

Povolaní vojaci z 1. mechanizovanej brigády z Prešova a brigáda hasičského a záchranného zboru z Humenného im majú pomôcť so spevňovaním hrádzí. Očakáva sa totiž, že v spomínaných úsekoch na Ondave sa najviac prejaví vplyv pritekajúcej Tople. Rovnako kritická sa javí situácia v Sadoch nad Torysou, kde je v časti Zdoba nutné poistiť vrecami s pieskom malú, iba 500 m dlhú hrádzu, za ktorou sú obytné domy.

Ako TASR ďalej informoval vedúci odboru prevádzky košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Ondrej Handzok, situáciu zhoršuje fakt, že ani horné toky v Prešovskom kraji zatiaľ podľa očakávania významne neklesli. Na celej Topli je zatopené prirodzené záplavové územie. V noci bolo dokonca zaplavené aj bardejovské stredisko Slovenského vodohospodárskeho podniku. Situácia sa pomaly zlepšuje, voda však steká do dolných úsekov a tam vznikajú problémy.

Na vodných nádržiach v regióne vodohospodári podľa potrieb hladiny regulujú. Plnia sa už aj ich retenčné priestory určené na zachytenie povodne. Na Domaši je celkový 1,5 metrový retenčný priestor zaplnený na 55 cm, na Ružíne 1 metrový retenčný priestor je naplnený na 10 cm. Z Ružína sa po dažďoch musí opäť voda vypúšťať, čo spôsobilo, že zaplavila pod vodným dielom postavené chaty a záhrady. Sú totiž umiestnené v lokalite, ktorá je prirodzeným záplavovým územím.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606