magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košiciach si ľudia mohli vyskúšať oživovanie a prvú pomoci pri páde z bicykla
@ Aktuálne -> Služby      Sep 12 2004 - 11:57 GMT
Košice (TASR) - Po štvrtý raz sa v sobotu do živej reťaze humanity a pomoci zapojil košický Územný spolok Slovenského Červeného kríža. Po celom Slovensku reťaz vytvorili ľudia, ktorí sa zúčastnili na podujatiach Svetového dňa prvej pomoci. Ich cieľom je mobilizovať k ochote a schopnosti poskytnúť prvú pomoc.

Deti aj dospelí mali v Košiciach príležitosť vyskúšať si na dvoch stanovištiach zvládnutie najbežnejších prípadov. "Na stanovišti dospelí dospelým sme pripravili kardiopulmonálnu resuscitáciu, čo je oživovanie na modeloch. Ďalej tu máme stanovište deti deťom, kde máme pád z bicykla a krvácanie z nosa," priblížila modelové situácie odborná referentka pre vzdelávanie na ÚzS SČK v Košiciach Lenka Kis-Bodnárová.

Podľa jej vlastných skúseností je informovanosť verejnosti o tom, ako poskytnúť prvú pomoc na Slovensku veľmi nízka. "Veľakrát vedia deti v oblasti prvej pomoci poskytnúť prvú pomoc na vyššej úrovni ako dospelí. Z vlastnej skúsenosti poznám prípad, keď babička skolabovala a mamička hľadala v materiáloch svojho dieťaťa, ako jej má poskytnúť prvú pomoc," uviedla Kis-Bodnárová.

Živú reťaz humanity a pomoci, ktorej tohoročným mottom bolo Prvá pomoc - gesto humanity, ktoré má význam, dnes o 11. hodine vytvorili ľudia po celom svete. Vlani zmobilizovalo svoje komunity do Svetového dňa prvej pomoci prostredníctvom dobrovoľníkov a svojich pracovníkov 115 národných spoločností Červeného kríža.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606