magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Natta: UNHCR podporí v SR všetky aktivity na zlepšovanie prístupu k azylantom
@ Aktuálne -> Služby      Nov 05 2004 - 01:49 GMT
Košice (TASR) - Slovenský zastupiteľský Úrad Vysokého Komisára OSN pre utečencov (UNHCR) podľa jeho riaditeľa Pierfrancesca Mariu Nattu podporí všetky aktivity smerujúce k zlepšeniu azylovej politiky, vrátane budovania nových azylových centier na východnom Slovensku.

Natta počas včerajšej pracovnej návštevy v košickej Spoločnosti ľudí dobrej vôle uviedol, že na Slovensku požiadalo v tomto roku o azyl vyše 9000 migrantov. Dostali ho však len dvaja ľudia, čo je podľa neho v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ vrátane nových členov veľmi málo.

Ako ďalej informoval, nedávno sa zišla pracovná skupina, ktorá prijala odporúčania pre vládu na zlepšenie starostlivosti o azylantov. Ide najmä o rozširovanie Migračného úradu SR, zriaďovanie nových azylových centier, zvyšovanie počtu tlmočníkov, či jazykovú prípravu žiadateľov a právne a sociálne služby pre nich.

Kým napríklad v Holandsku, kde je počet žiadateľov o azyl o polovicu menší ako v SR, má Migračný úrad 3000 pracovníkov, na Slovensku je ich len 130.

Natta zdôraznil, že bude nevyhnutné prijať nové zásady na identifikáciu ekonomických migrantov a ich odlíšenie od tých, čo sú v krajine pôvodu prenasledovaní. Podľa jeho slov aj Ukrajina, odkiaľ prichádza na Slovensko najviac migrantov, už začína budovať s pomocou UNHCR a EÚ nový systém starostlivosti o migrantov a zriadila záchytné centra v Odese a Mukačeve. Všetko smerujeme k tomu, aby východná hranica EÚ nebola novou železnou oponou, ale mostom medzi Východom a Západom, dodal Natta.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606