magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Desať policajných špecialistov pre rómske komunity bude pôsobiť v Košickom kraji
@ Aktuálne -> Služby      Dec 30 2004 - 03:09 GMT
Košice (TASR) - Desať policajných špecialistov pre rómske komunity začne od nového roku pôsobiť v Košickom kraji v okresoch s najväčšou koncentráciou Rómov - Spišská Nová Ves a Trebišov.

Odborne ich vyškolili v tomto roku lektori Inštitútu ďalšieho vzdelávania Akadémie Policajného zboru a lektori občianskeho združenia Občan a demokracia, informovala hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Demjanovičová. Na poslednom výcviku v 52. týždni v Bardejovských Kúpeľoch im odovzdali certifikát, a tak môžu nadobudnuté teoretické znalosti začať využívať v praxi vo svojom služobnom obvode.

Policajný špecialista bude v rámci zverenej teritoriálnej pôsobnosti úzko spolupracovať so starostami obcí, so sociálnymi pracovníkmi štátnej správy i samosprávy i pracovníkmi mimovládnych organizácií. Pravidelne bude pôsobiť v komunite, kde bude dbať na dodržiavanie verejného poriadku, riešenie drobných sporov, ktoré dosiahli intenzitu priestupku, a to tak vnútri komunity, ako aj vo vzťahu k ostatným občanom. V prípade trestnej činnosti sa zúčastní na úkonoch trestného konania na mieste činu. Bude sa snažiť o optimálne riešenie problémov, pôsobiť na právne vedomie rómskych občanov a garantovať dodržiavanie základných ľudských práv Rómov zo strany polície.

Zriadenie funkcie policajného špecialistu vyplynulo pre PZ z uznesenia vlády SR z apríla 2003. Následne vznikol pilotný projekt, ktorého obsahom je praktické vytvorenie tohto inštitútu, uviedla Demjanovičová. Projekt by mal byť akceptovateľný pre rómsku komunitu a participovať na riešení jej problémov spolu s už rozbehnutými projektmi iných rezortov.

Na Slovensku žijú Rómovia vo viacerých typoch osídlení, pričom na východe prevažujú segregované rómske osady, pripomenula hovorkyňa. Život v týchto lokalitách je často bezútešný a pre ich obyvateľov bezvýchodiskový. Ľudia žijú v stave letargie, nie sú schopní urobiť čokoľvek na zlepšenie svojej situácie. Často nerozumejú prostrediu okolo seba a vnímajú ho ako nepriateľské. Žijú v pocite ohrozenia a strachu zo zmien a nových vecí s nedostatkom životného rozhľadu a kreativity. Podľa hovorkyne polícia chce aj touto formou venovať väčšiu pozornosť rómskym komunitám a prostredníctvom policajných špecialistov ich vo väčšej miere navštevovať a riešiť problémy. Takýto prístup by mal v čo najväčšej miere odstrániť bariéru nedôvery medzi políciou a Rómami, dodala Demjanovičová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606